17 Юли 2025четвъртък23:26 ч.

Стволовите клетки – чудото на медицината, което дава живот

автор:Дума

visibility 1170

Проф. д-р Анастасия Михайлова разказа за даряващите живот стволовите клетки и трансплантацията им в студиото на „Пулс” по NOVA NEWS.

Д-р Михайлова е  ръководител на  Националната публична донорна банка за стволови клетки към клиниката по клинична имунология на УМБАЛ „Александровска”.

Началото на  терапията с използването  на стволови клетки е поставено през 1958 г, използван е костен мозък, който е трансплантиран на научни работници, които са претърпели авария в ядрен научен институт в тогавашна Югославия, разказа проф. Михайлова.

Следващият етап е трансплантация на костен мозък като първата е от еднояйчен близнак, а в последствие от сестра на брат, продължи тя.

През 1973 г. е осъществена първата успешна трансплантация от един индивид на неродствен донор, каза лекаря.

Първата трансплантация от стволови клетки от кръв от пъпна връв е през 1988 г. и тя също е успешна, продължи проф. Михайлова.

„Във възрастния организъм има стволови клетки и те във всеки момент са готови да възстановят увредена тъкан и увредени или остарели клетки. Пример за това е костният мозък. От една стволова клетка биха могли да се получат нови клетки”, обясни тя.

Проф. Михайлова каза, че в донорната банка в момента има 486 единици кръв от пъпна връв, които са обявени в международния регистър на костен мозък и те мога да бъдат поставени по съвместимост на всеки болен човек по света. В България има регистър на доброволните донори на стволови клетки, допълни лекаря.

„Когато се съхранява кръв от пъпна връв е важно информацията да бъде точна, коректна и обективна. Тази кръв е ограничен пул от стволови клетки. При алогенен донор могат да се вземе по-голямо количество стволови клетки”, поясни лекаря.

„Първата трансплантация от съхранена кръв от пъпна връв е през 1990 г. Проучванията са в ранни етапи, тази терапия е повече поддържаща, отколкото заместваща изцяло тъканата или клетъчна увреда”, каза тя.

Стволовите клетки все още не биха могли да заменят напълно трансплантацията на органи, завърши проф. Михайлова.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ