06 Май 2024понеделник06:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Студът не разболява

Солен разтвор и парна баня или сапун и витамин С?

/ брой: 277

автор:Дума

visibility 2716

Статистиката показва, че 2 до 3 простуди на година, а при децата дори до 8, се проявяват предимно през есента и зимата. При все това връзката на заболяването с времето е само индиректна. Независимо от това, че вирусите, предизвикващи хрема и кашлица, са особено активни по време на мраз, вятър и дъжд, самият студ не ни разболява. Простудяваме се, когато вируси попаднат в лигавицата на носа или гърлото. Все пак и мократа коса помага на разболяването, защото тялото се охлажда, намалява оросяването на носната лигавица и тя изсъхва. От друга страна, сухите лигавици са идеалното място за вируси.
Вярно ли е, че вирусите обичат топлината? Точно обратното - вирусите обичат студа. Затова те са най-активни през зимата. Когато лигавицата е по-малко оросена, вирусите могат да се размножават и по дихателните пътища да достигнат бронхите. При наличие на бактерии може да бъде засегнато и средното ухо. Особено предразположени към инфекции са ушите на децата и на старите хора.
Вирусите се разпространяват по въздушно-капков път. Вратите на автобуси и влакове са обичайна среда за разпространението им. Върху компютърната мишка например те могат да живеят часове наред и да чакат следващия си преносител. Затова е добре ръцете да се мият редовно.

Високата температура - средство за имунна защита

Твърдението, че телесната топлина ни напуска през главата, се крепи на факта, че лицето и главата реагират 5 пъти по-чувствително на студ от другите части на тялото. Те дават първия сигнал на тялото, че му е студено.
Докато телесната температура се пренастройва, за кратко време се получава нарушаване на баланса между исканата от имунната система повишена температура и действителната телесна температура.
Последствието е, че болният усеща температурата на околната среда като твърде студена и го втриса. За да приведе телесната температура в желаната стойност, вегетативната нервна система издава две заповеди:
- затваряне на много кръвоносни съдове по кожата - чрез това намалено топлинно излъчване на тялото ръцете и стъпалата изстиват;
- произволно мускулно треперене (защото болният мръзне) - чрез това увеличено производство на топлина (движението създава топлина) започва треска. Чрез тези защитни мерки температурата във вътрешността на тялото се покачва и това продължава, докато се постигне желаната температурна стойност. След това треската спира, болният започва да "пламти".
Сега организмът трябва да отдаде излишната топлина. Отварят се всички кожни съдове, пациентът започва да се поти обилно. Потта се изпарява по кожата, посредством което горещата телесна повърхност се охлажда.
Колкото по-висока е температурата, толкова по-трудно се размножават вирусите. Чрез изпотяването през кожата се изхвърлят големи количества отровни вещества от разрушените болестотворни причинители и обмяната: заедно с червата кожата е най-важният прочистващ орган. Температурата спада, щом температурният център спре да получава дразнения за повишаване; организмът вече няма нужда от високата температура, тъй като вирусите са унищожени. Тези защитни мерки, съгласувани толкова прецизно от природата, са винаги точно дозирани по сила и интензивност - тялото реагира само в необходимата за отблъскването на болестотворните причинители мярка с възпаления на лигавицата.
Отдавна е отхвърлено "правилото", че гладът "лекува" високата температура. Ако имаме повишена температура, трябва по-скоро да се потим, а не да гладуваме, категорични са германски специалисти, цитирани от "Дойче веле". Въпреки че температурата до известна степен изкарва метаболизма от релси, не бива да отказваме храна, защото организмът и имунната му система ще отслабнат.

С лекарства 7 дни, без лекарства цяла седмица

Лекарствата срещу простудните вируси - медикаментите от аптеката, действат само симптоматично, тоест помагат при запушен нос и кашлица, но не могат да се преборят с вирусите. Разбира се, че има и изключения: продължителността на заболяването зависи от възрастта и от вида на причинителя.
Инкубационният период, тоест времето между инфекцията и появяването на първите симптоми, също е различен при отделните пациенти. При възрастните той е половин ден, докато при децата трае 3-4 дни. Децата са заразни по-дълго време - до 1 седмица след отшумяване на настинката, а възрастните - само 2-3 дни.
Витами С от няколко години е развенчан като лечител на простудите. Днес учените твърдят, че който се надява, че с витамин С ще укрепи имунната си система срещу простудни заболявания, се лъже.
Приемането на витамин С може само да облекчи настинката. Освен това доказано е, че с храната (ако се храним здравословно) приемаме повече витамин С от препоръчаните 100 милиграма дневно.


Солената вода


е полезна за носа - тя намалява отделянето на секрет от ноздрите, като същевременно прави средата по-неблагоприятна за развитие на причинителите на болестта. Една популярна рецепта: разтворете 1/4 чаена лъжичка сол и 1/4 чаена лъжичка сода за хляб в 250 мл вода. Използвайте малка гъбичка, за да изцедите от течността в ноздрите - една по една, като изчаквате течността да навлезе навътре, за да не изтече веднага обратно навън. Третирайте всяка ноздра 2-3 пъти последователно.


Гаргарата


също е стар и доказан метод да овлажните гърлото си и да му дадете поне малко почивка. Пробвайте например с 1 чаена лъжичка сол, разтворена в топла вода, 4 пъти дневно. Течности, които съдържат повече танин (например чай, червено вино), също са подходящи за гаргара.
Друг вариант е разтвор от лимонов сок и чаена лъжичка мед в две чаши вода. Този разтвор трябва да се прилага изстинал до стайна температура.


30 секунди под течаща вода отмиват 200 млн. микроби

Заразяването започва най-често от ръцете. В 80% от случаите заразяването става от ръкостискания или докосване на замърсени повърхности, след което бактериите посредством пипане стигат до лигавиците на носа и устата. Чрез правилно и често миене на ръцете може да бъдат избегнати до 50% от всички вирусни заболявания!
След като на американски войскови части в Илинойс било спуснато нареждане войниците да мият ръцете си минимум 5 пъти на ден, болните с настинка или грип, регистрирани от войсковия медицински център, внезапно намалели наполовина.
От 2007 г. институтът "Робърт-Кох" в Германия поде кампания "Чисти ръце", за да се предпази населението от вирусни инфекции и грипни епидемии. При това се оказа, че е много важна и техниката на измиване. Около 30 секунди са необходими, за да бъдат отмити около 200 млн. микроби от течащата вода, дори тя да е студена. Почистете добре пространствата между пръстите и не подсушавайте ръцете си с вече използвани кърпи от плат, защото те са истински развъдници на микроорганизми. Изпръхналите напукани ръце мажете често с крем, защото микробите могат лесно да проникнат в организма чрез кожните рагади, предупреждават специалистите.


Пилешката супа има магическа сила?


Макар да няма категорични научни доказателства, че пилешката супа лекува простуда, няма и лекар, който да е отхвърлил това "лекарство". А изледователи от медицинския център в Небраска потвърждават благоприятния ефект от пилешкия бульон при простудни заболявания. Той успокоява възпаленията от грипалната инфекция, а леко сварените зеленчуци ни даряват с витамини.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1711

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1540

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1999

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1641

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1673

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1909

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1681

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1835

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ