Строителен експерт: Срокът на годност на панелките у нас е изтекъл отдавна
Още 20 пожарникари заминаха за Турция, за да помагат в спасителните дейности
/ брой: 27
"Срокът на годност" на панелните сгради у нас е изтекъл отдавна. Става дума за около 14 300 сгради. Първите са построени през 50-те години на ХХ век, а съгласно българските стандарти експлоатационният им период е около 50 години", предупреди строителният инженер Владимир Жиянски. Той обаче уточни, че ако постройките бъдат редовно проверявани, те могат да бъдат обитавани и по-дълго от този период.
Големият проблем при панелното строителство е фактът, че по отношение на енергийната ефективност не са спазени изискванията и навсякъде се прави саниране, което касае единствено и само външна изолация, подчерта инж. Жиянски. По думите му слабото място при този тип сгради е свръзката между вертикалните и хоризонталните стени.
"Най-уязвими при земетресение се оказват първите етажи на панелните блокове - над монолитната част на строежа. Наложително е панелките да бъдат спешно проверени и ако се установи неточност - нарушаване на заварките между хоризонталните и вертикални панели, да бъдат разрушени. Не можем да бягаме от тази отговорност и да рискуваме живота на хората", категоричен е инж. Жиянски.
Сградите в София са проектирани, за да издържат на земетресение с магнитуд до 7,3, обясни проф. Петър Павлов, ръководител на Националния център по сеизмично инженерство. По думите му България има изградена система за контрол над проектирането, строителството и експлоатацията на постройките. "Проектирането се извършва от професионалисти, които спазват съответните норми. Те трябва да притежават правоспособност, която се добива след три години проектантски стаж. Има технически контрол от инженери. След това идва надзорна фирма. Следи се дали този проект се изпълнява качествено. Осъществява се връзка между проектантски процес и изпълнение. Преустройствените дейности също се одобряват", посочи проф. Павлов.
Земетресение с магнитуд 3 по Рихтер стресна жителите на Садово в 0,54 часа миналата нощ. Епицентърът е бил на 7,8 км северно от града, на 143 км от София. Дълбочината е била 12,5 км. "Няма данни за пострадали и материални щети. Повечето хора дори не са усетили земетресението", обясни кметът на община Садово Димитър Здравков.
Има остра нужда от спасителни екипи, които да оказват помощ в Турция, заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов пред журналисти в авиобаза "Враждебна", откъдето вчера самолет "Спартан" замина за град Адъяман в Турция. Това е петият полет, с който ВВС изпраща още 20 служители на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението", които ще се включат в спасителните дейности.
Очаква се днес да има още един полет с медици, които да бъдат изпратени за Адана, а в събота - още един или два полета. Вероятно тогава ще има смяна на част от екипите - от аварийния отряд на Столичната община или от Планинската спасителна служба. Министерството на отбраната има готовност за двата самолета и очаква заявките от спасителните екипи. Финансовите средства за спасителните операции ще бъдат възстановени от Европейския съюз, за което са подготвени необходимите документи.