Страстите в парламента се разгорещиха още в първите минути от работния ден днес. Народните представители спореха по дневния ред. По традиция, всяка първа сряда от месеца, парламентарните групи имат право да предлагат точки в програмата. От „Има такъв народ“ вкараха точка за намаляване на партийната субсидия на 1 лев на получен глас.
От „Изправи се! Мутри вън“ настояха депутатитеда гласуват намаляване на заплатите си. Предложението им обаче бе отхвърлено след бурен дебат около това какво е популизъм, колко време ще работи сегашното Народното събрание и кому е нужно да се режат заплатите на хора, които имат още два работни дни.
След две прегласувания предложението не събра необходимите гласове и не залегна в дневния ред на законодателния орган.
По време на дебата не липсваха и цветущи бисери: „Когато дойде другото Народно събрание, народните представители ще гледат тази точка и ще решат да не получават заплати. Сутрин, преди влизане, по 10 тояги на голо, и така“, обърна се към вносителите Йордан Цонев от ДПС.
Вежди Рашидов от ГЕРБ пък предложи „който иска да стане депутат, да внася по 1000 лева и никаква заплата, председателят - 3000, а зам.-председателите – по 2000 лева“.
Подобен бе и тонът при дебатите около партийната субсидия. От ИТН твърдят, че това е желанието на избирателите, заявена на национален референдум. От ГЕРБ заговориха отново за популизъм, имаше и предупреждения, че това ще направи партиите още по-зависими от бизнеса и олигархията.