18 Юли 2025петък20:12 ч.

"Стомана" и ТЕЦ "Перник" ще бъдат глобени

автор:Дума

visibility 994

"Там върви поредното надлъгване – има водомер, ама той не е на моя територия. Сега да ги карам да си правят на тяхна територия ли? Това се случи в Бобов дол - нямаха изобщо водомер, поставиха си водомер. Сега в "Стомана" – единият водомер изпуска, другият също. Там са установени количества". Това каза екоминистърът Емил Димитров в отговор на въпрос на БГНЕС дали ще бъдат глобени "Стомана Индъстри" и "Топлофикация Перник" заради използването на вода от язовир "Студена" в периода на забрана за водоползване.
"Условието беше да имат отделен водомер за питейна вода или такава да минава през нормалния водомер, но само за питейно-битови нужди", поясни Димитров и подчерта, че черпенето на вода от "Студена" е било спряно, защото те имат собствени водоизточници.
"Оказа се, че единият водомер пропуска. Има количества. Какво оспорваме? Сега започваме на чия територия бил водомерът... Ще си получат актовете", увери Димитров.
Екоминистърът посочи, че "Стомана" са използвали 670 куб. м. вода и заяви, че проблемът не е толкова сериозен, но на фона на кризата в Перник не е трябвало да си го позволяват. "За водомера на "Топлофикация" съм склонен да вярвам, че коранът не е затворил добре. Литрите при тях са малко. Не са литри, с които могат да се къпят денонощно", подчерта той.
Той коментира и предложението на ГЕРБ да се прави оценка на въздействие на всички предприятия, независимо какво количество боклук гори, което да залегне в Закона за опазване на околната среда. Според него мярката е навременна, защото в рамките на експеримент до 6 месеца се правят грешки.
„Ние също имаме много предложения и се надявам после да бъдат обобщени в общ законопроект. Тук народните представители от БСП също ме запознаха с техни виждания, които са изключително смислени и навременни. Предполагам, че от няколко политически сили ще се внесат предложения и после ще бъдат обсъждани между двете четения. Представете си, че искам да горя нещо експериментално – нещо, което после замърси целия град. Добре, след като разбере, че експериментът не е успешен, какво правим със замърсяването? Сега се издаваха до 6 месеца експериментални разрешения, те си правеха каквото поискат. Прекъсваха ги, пускаха ги, а после казваха, че експериментът не е добър и ще пробват с нови филтри още 6 месеца“, коментира Димитров.
Според него в момента, в който се иска дълбок ОВОС, бизнесът ще каже, че се пречи, а от друга страна, ако всичко се случва лесно, хората ще питат защо въздухът и природата са отровени.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ