09 Ноември 2024събота00:58 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Статуята и протестите

/ брой: 276

автор:Петър Герасимов

visibility 1710

Това, че САЩ са пионери в утвърждаване на демократичното държавно устройство в най-новата история на света, е безспорно. Именно в Новия свят през 1780 г. се приема Декларация за правата на човека, първообраз на документа, приет по-късно, по време на Френската революция (1789), провъзгласил принципите "Свобода, Равенство, Братство". И до ден-днешен водещият девиз на официален Вашингтон е зачитане на човешките права и свободи (независимо от ред спорни моменти и действия).
И така стигаме до темата: САЩ и студентските протести. За целта трябва да се върнем назад във времето, в пролетта на 1968 г. Място на действието - Колумбийският университет в Ню Йорк, най-старото учебно заведение в огромния град, създадено още през 1754 г. Там са завършили такива исторически личности като Тиъдър Рузвелт, Ф. Д. Рузвелт, Уорън Бъфет (един от най-богатите хора в света), та до днешния президент на Щатите Барак Обама.
През далечната 1968-а хиляди студенти от Колумбийския университет - в знак на протест срещу конкретни и много важни проблеми: расовата дискриминация и активното военно ангажиране на Щатите във Виетнам (50 хиляди убити, 300 хиляди инвалиди) - окупират през април тържествената зала "Хамилтън" и сградата на Юридическата библиотека. Окупацията приключва на 30-и април, когато полицията на Ню Йорк нахлува вътре, използвайки сълзотворен газ, гумени куршуми и тежки палки. Стълкновението е страховито.
Равносметката: 132 студенти, четирима преподаватели, 12 полицаи - ранени, арестувани над 700 души. Един показателен пример кога, защо и как демократично правителство, чийто символ е Статуята на свободата, защитава гражданските и правовите устои на държавата. Срещу своеволието и нарушаването на законността дори с благородна цел. За каквато при нашите протести май не става дума...

 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ