02 Юни 2024неделя07:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Старият нов свят

В Москва се състоя международен форум, посветен на историята на нова Русия

/ брой: 261

visibility 534

Константин Новиков

Повече от сто експерти се опитаха да обединят усилията си, за да открият какви уроци могат да се извлекат от 20-годишната история на нова Русия.
Заедно с учени от Франция, САЩ, Великобритания и Русия над въпросите за исторически опит на страната ни умуваха представители на държавната власт.
"Тази година се оказа богата на юбилейни събития - отбеляза ръководителят на президентската администрация Сергей Наришкин, откривайки международния форум. - Преди 20 години станаха редица международни събития, които оказаха влияние не само на Русия, но и на съдбите на всички страни, които после съставиха постсъветското пространство". Наришкин специално подчерта, че основната цел на форума е не "събитийната летопис", а "дълбок анализ на онези трансформации, които са станали през това време".
Според ръководителя на президентската администрация такъв анализ може да се превърне в  добро помагало за днешните политици - до голяма степен двес целият свят се оказа в положението, в което беше Русия в началото на 90-те години. "Днешният свят е глобален, нестабилен и връхлитан от тежки кризи - отбеляза Наришкин. - В такива условия умението на държавата да отговаря на външните предизвикателства и да прогнозира промените е основно. Това е необходимо за запазването на конкурентоспособността и за да смятат хората страната си за привлекателна от гледна точка на условията и начина на живот. От това как разбираме историята и доколко я уважаваме, зависи това как ще живеем утре".
Министърът на образованието Андрей Фурсенко подкрепи Сергей Наришкин. "Анализът на социално-икономическите събития има непосредствено практично значение за съвремеността. Двадесет години по-късно имаме възможност да проучим пътя и да извлечем поуки. И новите поколения, новите лидери трябва да притежават необходимите знания." След това министърът отбеляза проблемите, свързани с най-новата история на Русия като учебен или университетски предмет: "В момента историята на края на ХХ век е една от най-сложните дисциплини. До голяма степен нейното некоректно и не съвсем прилично използване отначало спомага центробежните тенденции, а след това се превръща в заплаха за суверенитета". За да се избегнат манипулации, Фурсенко предложи "да се промени балансът в полза на обективните научни знания, да се отдалечим от това, че Русия е страна с непредсказуемо минало". "Трябва да се развиват истинските научни, а не митологични знания, да се основаваме не само на очевидците, а на архивните документи - смята министърът на образованието. - При това е необходимо до тях да имат достъп квалифицирани младежи, които са се обучавали през новото време."
Глобалните геополитически промени неизбежно водят до трансформация на манталитета - и първият зам.-председател на Съвета на федерацията (горната камара на руския парламент - бел. ред.) Александър Торшин убедено констатира, че животът в Русия днес до голяма степен се определя от нова формация хора, израснали в нова Русия. "От историческа гледна точка 20 години е малък срок, но от гледна точка на обикновения човек - две десетилетия е немалка част от живота - припомни сенаторът. - Идва поколението от нова Русия. Онези, които са били на 15-20 г., вече заеха и заемат своите места в обществото. Родените в нова Русия са приблизително една четвърт. Ние имаме нова общност от хора, които още помнят Съветския съюз, но спомените им за СССР вече са много смътни, и това трябва да се има предвид."
Отчитането на този факт, според Торшин, неизбежно води до три извода: "Поглед към Русия като мини СССР вече е остарял - започна да изброява първият зам.-председател на Съвета на федерацията. - Ние сме страна с голяма история, но с нова държава и още формираща се нация. И третият извод, който всъщност е първи - Руската федерация се оформи като държава и по-нататъшното си развитие можем да осъществяме като имаме предвид натрупания опит."


 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ