02 Януари 2025четвъртък20:45 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Интервю

Станислав Бачев: Идеята за атлантическото братство беше дотук

За съществуването и развитието си ЕС се нуждае от подкрепата на Русия, твърди докторът по политология от Варненския свободен университет

/ брой: 53

автор:Георги Георгиев

visibility 148748

Станислав БАЧЕВ е роден през 1991 г. в Шумен. Завършва История в Шуменския университет. Доктор по политология във Варненския свободен университет, специалист по международни отношения. Станислав Бачев е автор на книгата "Геоенергетиката в отношенията ЕС-Русия в началото на 21 век." 

"ЕС все още е твърде далеч от онази голяма и бленувана идея за общо семейство"

- Д-р Бачев, една от последните скандални новини от Германия, е че правителството на САЩ се е опитало да изкупи немска фирма, работеща върху ваксина за коронавируса, зад гърба на съюзника си. За какво говори подобно действие - за великодържавен егоизъм или за края на трансатлантическите отношения в сегашния им вид?

- Когато се коментира подобен въпрос, трябва да се има предвид и спекулативният характер на всичко, което се пише и публикува, и задължително да се проверява като източници. В историята времената на криза често се оказват подходяща "мътна вода" за спекулации. Наистина, в последните дни се появи информация, която се различаваше в детайлите, а както знаем, дяволът се крие точно там. Едни издания пишеха за изкупуване на патента на немската CureVac, други цитираха американския президент Тръмп, който срещу огромни пари иска да премести цялата научна и производствена дейност на компанията в Щатите, за ползване само от тяхната държава. Правилната интерпретация може да бъде на основа на общия  принцип. Да не забравяме, че преди известно време Тръмп искаше да откупи Гренландия от Дания. Това е въпрос на национален манталитет - възможността всичко да подлежи на договорка и да ес мери в цифри. Кръвта не може да се измери в цифри - независимо дали се коментира историята или настоящето. През последните 10 години станахме свидетели на множество посегателства над европейското доверие от срана на елита на САЩ - през подслушванията на разговори на най-високо равнище, заплахите със санкции заради опит за самостоятелно взимане на решения и до сегашната ситуция. Ако продължи още дълго без последствия, ще може да се разсъждава върху странна форма на европейски мазохизъм и извратени форми на удоволствие. Човек не остава доброволно там, където го нараняват. Ако го прави, значи има нещо сгрешено. С държавите е същото.

Санкциите, които САЩ налагат на съвместните с Русия енергийни проекти, антидъмпинговите дела против редица европейски компании, наказанията за европейските фирми, работещи с Иран, в състояние ли са да накарат поне западната част от Европа да започне процес на еманципация, ако не на независимост от американската опека над континента?

Битката за Европа тепърва ще навлиза в своята още по-активна фаза. За независимост трудно може да се говори към настоящия момент, предвид огромното количество американски военен персонал, разположен в различни страни на континента. Дори нашите военни бази са американски, а не натовски. А преди обявяването на коронавируса за пандемия в световен мащаб беше в подготовка най-голямото военно учение на НАТО от 25 години насам, с участието на 37 000 военнослужещи. С планово разполагане на бойна техника в Германия, Полша, Белгия и прибалтийските държави в продължение на 2 месеца, и то в навечерието на 9 май - Деня на победата. В същото време редица държавни лидери са приели поканата за участие в парада по случай празника в Москва. Това не говори за състояние на съюз и за действия в една и съща посока. В даден момент нито вълкът ще е сит, нито агнето ще е цяло. Интересно е да проследим дали това мащабно учение ще се случи при настоящата обстановка с коронавируса, голяма вероятност има да бъде отложено. Това е просто един от възможните ракурси за анализ на ситуацията. От друга страна, през изминалите дни френската държава наложи рекордна глоба от над 1 млрд. евро на Apple, което е интересен сигнал.

- Кризата с епидемията на коронавирус и вероятната икономическа криза вследствие на пандемията ще пренаредят ли геополитическата шахматна дъска, ще излязат ли на преден план други играчи?

- Случващото се в момента е по скоро тест за всички играчи. Така нагледно може да се види всяка държава или съюз как се справя в извънредна ситуация от световен характер. Пролича си как, благодарение на дисциплина и изключителни мерки, Китай минимизира заразата и разпространението. Не съм убеден дали има друга страна в света, която може да покаже същата степен на бързо реагиране, например при строежа и въвеждането в експлоатация на нови болници. Днес ги правят за пандемия, утре могат да приложат същото действие за съвсем други цели. Станахме свидетели как САЩ взеха едностранно решение за затваряне на територията си за европейци, но после идва новината за европейските ваксини и тяхното изкупуване. Дотук с идеята за атлантическото братство. Дори напомня на едно изказване на американския президент Удроу Уилсън от 1916г.: "Вкарай веднъж този народ във войната, и те ще забравят, че някога е имало такова нещо като търпимост. Духът на безмилостната бруталност ще влезе във всяка фибра на нашия национален живот."

- Трябва ли да очакваме в светлината и на американското поведение, и на засилването на ролята на източните страни, промяна в политиката на западноевропейските страни спрямо Русия? 

- В дългосрочен план добрите отношения с Русия са неизбежни. Дори може да се окаже, че за съществуването и развитието си ЕС се нуждае от подкрепата на Русия. Дори в културно отношение колкото по-рано се осъзнае, че американската култура отдавна е различна от европейската, толкова по-добре. А когато се коментира Русия, тя е обречена да бъде различна, с положителна конотация. Но със сигурност и европейска, и част от усещането за европеизъм. 

- Имат ли основание коментарите, че коронавирусът е на път да довърши Европейския съюз, защото кризата щяла да изиграе ролята, която ядрената авария в Чернобил е изиграла за СССР?

- В конкретния случай няма място за своеволни сравнения, още повече в които липсва истина. Паралелът е грешен и в частност не мисля, че Чернобил има непосредствено влияние за случващото се по-късно със Съветския съюз. Най-добре е внушенията да си останат на ниво кино. 

Редно е, дори от морална гледна точка, големите изводи да се правят, след като премине извънредното положение и пандемията в световен мащаб. Затова ще спомена само едно наблюдение, което и в момента на своето случване говори твърде много. Моментът, в който се затваря дори една вътрешна държавна граница в съюз, в чиято основа стои идеята за свобода на придвижването, означава че съюз няма. Означава, че решенията се взимат отново на ниво национални държави и всеки се справя самостоятелно, независимо от парите, които ще се инжектират като помощ от централното ниво. Такива моменти на изпитание показват реалното състояние на един съюз или субект. Пролича си, че ЕС все още е твърде далеч от онази голяма и бленувана идея за общо семейство. И ако някой анализатор твърди, че времето на силната държава е отминало, може да си хвърли дипломата в коша. ЕС е далеч от завършена форма и се надявам, след като мине кризата, да бъдат направени изводи, извлечени поуки и приложени на практика. Иначе ще продължаваме да се самозалъгваме взаимно като държави и хора.  

- Каква трябва да е външната политика на България в този все по-непредвидим свят? Тя в момента изглежда като че ли по-скоро проамериканска, отколкото проевропейска, ако отчитаме, че Западна Европа е гръбнакът на съюза. 

- Ще припомня известната фраза на цар Борис III: "Министрите ми са англофили, генералите - германофили, моят народ е русофилски, само аз останах българофил." В основата на външната политика трябва да бъдат нашите собствени интереси като държава. Но и трябва да се помни коя държава е проливала своята кръв за нас и за освобождаването ни от Османско иго. Трябва да се осъзнава, че държава, която е създала условията за съществуването на съвременната ни държавност, няма как да бъде вражески настроена към нас. Именно Русия прави кадрова банка, преди започването на Руско-Турската война, на всички българи, които ще влязат в бъдещата администрация на държавата. Разбира се, че тя преследва и свои интереси, но не може да се отрича и това, че създава основите на новата ни държава. Това е имперският подход със съзидателен държавнотворчески инстинкт. От друга страна, не беше Русия, която бомбардира българската столица през Втората световна война, нашите пилоти не се сражаваха във въздушни схватки с руски пилоти, пазейки небето на София. 

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 49311

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 45782

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 49758

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 49664

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 49414

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 47093

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 44414

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 45208

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 67919

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 56091

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 49843

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 47215

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ