20 Февруари 2026петък19:31 ч.

Станишев посвети поста си в ПЕС на редовите социалисти

През следващата година ще работим левицата да засили позициите си в Европа, категоричен бе председателят на БСП

/ брой: 272

автор:Павлета Давидова

visibility 1622

Сергей Станишев, който единодушно бе избран за президент на Партията на европейските социалисти, посвети вчера мандата си на всички редови членове на БСП. 20 години тези хора бяха мачкани и обвинявани, но те изстрадаха промяната на БСП, те приеха модернизацията на партията, приеха ценностите на Социалистическия интернационал, заяви Станишев веднага след завръщането си от Брюксел. Соцлидерът бе видимо развълнуван от признанието, което получи от европейските си колеги.
Новоизбраният президент на ПЕС подчерта, че през следващата година ще трябва да се работи упорито, за да могат европейските социалисти да затвърдят позициите си и да разширят влиянието си. Европа е в погрешни ръце, финансови системи, които нямат демократична отчетност, налагат политики в ЕС, анализира лидерът. Има идея социалистите в Европа да поискат и въвеждане на данък върху финансовите транзакции. По думите на Станишев има неясноти на какъв принцип се определя кредитният рейтинг на държавите, а това внася смут и напрежение. "Без инвестиции за създаване на работни места и без социална политика това би разрушило самата основа на европейските общества. Всички трябва да помагаме социалистите в Европа да имат добри позиции на национално ниво, на много места се задават избори, които трябва да спечелим", призова президентът на ПЕС.
Станишев сподели, че е обмислил внимателно предложението на досегашния лидер на ПЕС Пол Расмусен да оглави партийното семейство. "Обясних, че за мен приоритет е БСП и затвърждаването на позициите й в България. Осъзнавам каква голяма отговорност поемам и се надявам да успея да съвместявам успешно двата поста", добави соцлидерът. Той оцени председателството на ПЕС като голямо негово лично постижение, но и голямо доверие към БСП.
Станишев благодари за всички поздравления, които е получил по случай встъпването си в новата длъжност. Той бе категоричен, че освен общите ценности на ПЕС ще отстоява и принципните си позиции по отношение на решенията на правителството на ГЕРБ, както и по теми, засягащи България. Лидерът на БСП бе категоричен, че страната трябва да бъде оценена справедливо по отношение на желанието си да влезе в Шенген. Не виждам причина членството ни да се отлага или пък да бъде частично, заяви Станишев.
 

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1071

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 977

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1071

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1009

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1081

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 994

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 968

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 983

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ