Стандартът у нас три пъти по-нисък от европейския
Жителите на Прага са двойно по-богати от софиянци
/ брой: 45
Равнището на жизнения стандарт в България е около една трета от средното ниво в ЕС, като три от шестте региона на страната ни са сред най-бедните в Евросъюза. Това показват данните на Евростат за 2018 г. Брутният вътрешен продукт на глава от населението, измерен чрез стандартите за покупателна способност, в различните региони на ЕС се промена в рамките от 30 до 263 на сто от средното ниво за общността. Официално най-бедната част от ЕС е остров Майот в Индийския океан, който е отвъдморска територия на Франция. Там БВП на човек от населението е само 30% от средното ниво за ЕС. Това обаче се дължи на демографски фактори - 42% от населението на Майот е под 15 години.
Следващите три най-бедни региона в ЕС са в България, Северозападния, където БВП на човек е 34% от средния за ЕС, Северен Централен (35%) и Южен Централен (36%). На следващо място по бедност е един от регионите в Унгария, където жизненият стандарт е доста по-висок спрямо този в половин България Ц 46% от средното за ЕС ниво. На следващо място са по един регион от Румъния и Гърция, където БВП на човек е 47% от средния. На първите места в класацията по БВП на човек от населението са Люксембург (263% от средното за ЕС ниво), Южен Мидланд (225%) и Източен Мидланд (210%) в Ирландия, регион Брюксел (203%) в Белгия, Хамбург в Германия (197%) и Прага в Чехия (192%).
Най-богатият регион на България, Югозападният, в който е София, БВП на човек е 83% от средното ниво в ЕС, или два пъти по-малко, отколкото в Прага. Големи различия между регионите в ЕС има, и ако разделим БВП не на човек от населението, а на броя на работещите граждани. БВП на зает, изразен в стандартите за покупателна способност, варира от 35% от средния за ЕС в Южен Централен регион в България до 235% от средния за Южна Ирландия.