29 Април 2026сряда12:01 ч.

Срив в преработката на плодове

/ брой: 200

автор:Дума

visibility 688

Близо двеста предприятия са преработвали плодове и зеленчуци у нас през миналата година, като са използвали 91,6 хил. тона пресни плодове и 106,7 хил. тона пресни зеленчуци. Това става ясно от данни на земеделското министерство.
Произведена е 64,7 хил. тона готова продукция от плодове, a готовата продукция от зеленчуци е 84,4 хил. тона (включително плодово-зеленчукова и от гъби). С най-голям дял от преработените плодове са черешите, ябълките, прасковите и сливите. От преработените зеленчуци най-много са доматите, пиперът и картофите.
Данните обаче сочат, че преработените пресни плодове са с 21,4% по-малко от предходната година, а при зеленчуците спадът е с 2,3%.
При плодовете с най-голям дял са доставените от български производители – 45%, следва внос от трети страни – 23%. Предприятията стопанисват 838 хектара площи, от които са доставени 12% от преработените плодове.
При пресните зеленчуци още по-голям е делът на родното производство - 85%, следват доставките от ЕС - 8%, и внос от трети страни - 2%. Най-много са внесените количества моркови от ЕС, а от трети страни това са пипер и отново моркови. При плодовете пък вносът от ЕС е основно на ябълки, праскови и ягоди, от от трети страни – на череши.
Готовата продукция от преработени плодове, реализирана в страната, е 36,9 хил. тона. Износът за ЕС се равнява на 28,9 хил. тона. Реализираната в България готова продукция от преработени зеленчуци е 54,7 хил. тона, изпращанията за ЕС са 18,8 хил. тона, а износът в трети страни е 7,3 хил. тона. Количеството на зеленчуковата продукция на склад и други (брак) е 30,6 хил. тона.

Ученик създаде AI робот от отпадъци

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 78

Кратки новини

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 78

Тръмп не харесва предложението за мир

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 78

САЩ събират дарения за плащане на външния дълг

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 78

Авиокомпании съкращават хиляди полети

автор:Дума

visibility 53

/ брой: 78

"Български срещи с Виетнам" в София

автор:Таня Глухчева

visibility 62

/ брой: 78

Търси се причина

автор:Мая Йовановска

visibility 66

/ брой: 78

Политическо фуего

visibility 55

/ брой: 78

Отвъд лошия сценарий

visibility 62

/ брой: 78

Пред БСП има дълъг и стръмен път

автор:Николай Шопов

visibility 55

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ