Средно по 2 години живот за правителствата в ЕС
България в челната тройка с 8 служебни кабинети, твърди изслеване на американския център "Pew"
/ брой: 24
Американският изследователският център "Pew" е изчислил средната продължителност на управлението в 22-те парламентарни държави членки на ЕС. Изследването включва и Великобритания от края на Втората световна война до края на 2022 г.
В повечето от страните се наблюдава тенденция за смяна на правителството веднъж на всеки две години. Но в Белгия, Финландия и Италия кабинетите често не са успявали да се задържат дори година. Там средният им "живот" е под 365 дни. Люксембург има най-дългата средна продължителност на управление сред анализираните държави: повече от четири години и половина.
Нидерландия е имала повече служебни правителства от всяка друга страна - 11 в следвоенният период. Настоящият премиер Марк Рюте е на поста от близо 12 години, но от седемте последователни правителства, които е ръководил, три са били служебни. Съвсем наскоро той оглавяваше служебно правителство в продължение на 360 дни от януари 2021 г. до януари 2022 г., поставяйки рекорд.
Белгия и България са в челната тройка по брой служебни правителства, съответно девет и осем. Следват Финландия и Австрия с по седем.
В Люксембург дори служебните правителства са се задържали дълго. Въпреки че страната е имала служебни кабинети само два пъти след Втората световна война, средната продължителност на служебно правителство в Люксембург е малко над 10 месеца (309 дни).
Други държави със средна продължителност над шест месеца включват Италия, Нидерландия, Чехия и Испания.
Белгия се откроява с най-дълго управлявалото служебно правителство от всички други изследвани страни. Третото правителство на Ив Льотерм действа като служебно в продължение на близо година и половина (541 дни) между 2010 г. и 2011 г.