26 Април 2024петък20:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сребърен куршум

/ брой: 21

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2265

През тази седмица управляващите ни облъчиха с нова доза оптимизъм, свързан с приемането на страната в еврозоната. Те обаче показаха и нещо друго - че не може да се вярва на хора, които всеки ден са на различно мнение по една и съща тема. В понеделник финансовият министър Владислав Горанов обяви, че България може да приеме еврото в началото на 2022 г. Във вторник той се отказа от думите си. На ментора МУ пък се привидяха протести на банкери в стремежа си да спрат страната ни по пътя към еврозоната. 

Но тези холюцинации са по-малкият проблем. По-важен в случая е начинът, по който властниците успокояват хората в притесненията им, че с еврото ще дойде и поредното поскъпване на живота. Според Горанов това са спекулации, а опитът на другите държави показва, че подобен вид шокове се управляеми и че ценовите промени не са свързани със смяна на валутата, а с повишението на доходите на хората. Какво излиза, че за да няма инфлация, българите не трябва да искат по-високи доходи. Горанов обаче пропуска факта, че високата инфлация у нас по правило не се причинява от високите заплати и силното потребление, а от скъпите енергоносители. Затова подобни обяснения звучат наивно. 

Миналата година бяха публикувани поредните доклади на ЕЦБ и на ЕК, оценяващи напредъка на държавите, които искат да въведат еврото. Изводът от тези документи бе, че нашата страна все още не е готова за еврозоната и причина за това е ниската покупателна способност на хората. Освен това в процеса на догонване на средноевропейските доходи е много вероятно инфлацията у нас да изпревари тази в еврозоната. Добре, че в София бе и Валдис Домбровскис, еврокомисар по проблемите на еврото, който охлади страстите. Според него трябва да сме реалисти, България не трябва да гледа на еврото като сребърен куршум, който ще реши всичките нейни проблеми. Точно казано.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 300

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 296

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 259

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 267

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ