10 Май 2024петък06:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Спрете да "реформирате" на тъмно аграрната наука

/ брой: 276

visibility 20



Обръщение към председателя на НС Цецка Цачева, председателя на Министерския съвет Бойко Борисов, ръководителите на парламентарно представените партии, министрите на земеделието и на образованието и науката Десислава Танева и Тодор Танев, към научната общност от Селскостопанската академия и към всички, имащи отношение към аграрната наука

Уважаеми господа и колеги,
В аграрното ни производство и аграрната наука съществуват множество проблеми. Проблем над проблeмите обаче е ниската икономическа ефективност на производството на аграрни продукти, поради което те не са конкурентоспособни на вътрешния и на международния пазар.
Решаващ и най-бързо действащ фактор за повишаване на ефективността на аграрното производство е създаването и внедряването на нови научни продукти и иновации в широката практика. Това може да се постигне чрез добре организирана научноизследователска дейност, висока квалификация на учените, добра материално-техническа база за експериментална работа и ефективен механизъм за иновации. Но тези условия не са обект на обсъждане и подобряване.
В световната практика съществуват най-различни форми и системи на организация на аграрната наука, съобразно традициите и конкретните условия, като на национално равнище се представят от единен орган.
В нашата страна след учредяването на Академията на селскостопанските науки през 1961 г., в която бяха включени почти всички научноизследователски институти и опитни станции, беше създадена рационална, хоризонтално и вертикално интегрирана система за разработване на научни продукти, производственото им изпитване и разпространение в практиката.
След това, по различно време и по различни идеи, бяха направени множество опити за промени в тази рационална система с намерения за подобряване, като в някои периоди беше отменено съдържателното й наименование "академия". И всички подобрения на системата се правеха в организационната структура на управлението на аграрната наука, където не са необходими значителни средства. И сега силно се подценява усъвършенстването на материалната база и условията за подготовка и развитие на изследователските кадри.
Днес на дневен ред е поставена нова концепция и визия за развитие и реорганизация на аграрната наука, при това от повечето външни лица, за съжаление от кадри, създадени и израсли до високо научно поприще в тази система.
Формално идеята е за усъвършенстване на аграрната наука на национално и регионално равнище. На практика се предлага нейното разпокъсване и разпръсване към различни организации за удовлетворяване на желанието и амбициите на някои личности от аграрната наука и образование. Неподходяща е и структурата на централното управление на ССА. Приложен е принципът "всеки от работната група да получи по парче от "баницата". Координацията на научните изследвания в земеделието в национален мащаб не се третира.
Промените в организацията на аграрната наука са управленска дейност, поради което се налага идеите и предложенията да бъдат добре обмислени и аргументирани с единствена цел повишаване координацията и ефективността на научноизследователската дейност. По тази причина предлаганите промени трябва да бъдат подложени  на широко обсъждане от научната общност в аграрната наука. Освен това е необходимо да се обърне сериозно внимание на материално-техническата база, подготовката и развитието на научните кадри и механизма на иновациите. Крайно наложително е най-после да се повиши унизително ниското заплащане на научните кадри. Подкрепяме отвореното писмо на ФНСЗ до научната общност от ССА. Съжаляваме, че не можем да вземем отношение към промените в закона за ССА, тъй като не сме запознати с предлаганите намерения.
Въз основа на изложеното предлагаме:
1. Сегашната работна група, определена от министъра на земеделието и храните, да бъде разформирована и предложенията й да не се подлагат на по-нататъшно обсъждане. Да бъде формирана нова група от изтъкнати учени от системата на ССА. Новата група да направи атестация на работата на всички звена и тогава да се подготвят предложения за реформа.
2. Да се създаде Държавен фонд за развитие на земеделието и аграрната наука.
3. Полезно ще бъде да се изучи опитът на Франция за организация на научните изследвания (ИНРА) и механизма на иновациите в земеделието (АНДА).
4. Националната организация ССА да бъде наименувана Академия за аграрна наука в България.

Обръщението е прието от:
Атанас Ганев, Ангел Бобоков, Асен Станчев, Борис Стоименов, Въто Христов, Венета Коларова, Георги Иванов, Георги Танев, Георги Цветков, Димитър Славов, Димитър Ядков, Енчо Мянушев, Желю Добрев, Иван Жегов, Костадин Атанасов, Камен Белигерски, Михо Семков, Методи Теохаров, Методи Антонов, Николай Тодоров, Неделчо Попов, Радка  Абаджиева, Стефан Желев, Стоян Желязков, Симеон  Бешков, Христо Стоянов, Христо Шарлопов.

Бивша манекенка пое шефското място на фонд "Земеделие"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 85

Розоберът подрани заради топлото време

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 85

"Райънеър" започва да лети до пет нови дестинации

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 85

Сърбия и Китай засилват сътрудничеството си

автор:Дума

visibility 523

/ брой: 85

6 страни от ЕС зачели иногурацията на Путин

автор:Дума

visibility 609

/ брой: 85

"Алтернативата" е опасна за демокрацията

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 85

Накратко

автор:Дума

visibility 471

/ брой: 85

Фашизъм в действие

автор:Александър Симов

visibility 599

/ брой: 85

Жестоката реалност

visibility 542

/ брой: 85

Пари връщате ли?

автор:Таня Глухчева

visibility 488

/ брой: 85

Късата памет на историята

автор:Боян Бойчев

visibility 562

/ брой: 85

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ