Спе4елихме!?
/ брой: 182
Нова победа за българите извоюва евродепутатът Ивайло Калфин. След искане от негова страна Европарламентът ще започне да използва изцяло кирилица в официалните си документи и комуникация на български език.
Хубаво, проблемът е решен - ЕП ще транскрибира имената на кирилица и родният ни език и писменост ще са равноправни на тези в ЕС. Доколко обаче самите ние се стремим да опазваме културната си идентичност, един от основните елементи на която е именно кирилицата? Кирилицата е писмеността, която се преподава във всяко българско училище. Пресилено ще е обаче да кажем, че това е писмеността на съвременния български ученик, който прекарва може би 2/3 от денонощието във виртуалното пространство, където за писане се ползва някакъв вариант между кирилица, латиница и... арабски цифри. Как да накараме първолака да се научи и пише на кирилица, като той най-вероятно е прописал първо на латиница, използвайки новия си ipad. Това е по-страшният проблем. Днешното поколение като че ли се е родило с мобилен телефон и компютър в ръцете. Така умело използва новите технологии. И това нямаше да е проблем, ако обаче не пишеше буквата "ч" с четворка например, за по-лесно. И съответно тази четворка я срещаме дори и в писмените работи на кандидат-студентите. Да не се оплакваме после, че децата ни били претоварени в училище. Очевидно имат нужда от още. И без друго българските ученици учат най-малко в Европа. Може би и затова сме на тоя хал...
Умелото боравене с новите технологии не бива да бъде за сметка на грамотността, която в крайна сметка е белег на добро образование, висока култура и интелигентност - така необходими при превърналата се в хронична липса на работни места и засилена конкуренция.