20 Октомври 2024неделя23:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Наука

Спасете българската наука!

Обръщение на "Българската левица" до депутатите, внесено в НС

/ брой: 173

visibility 472

Обръщаме се към вас именно като към НАРОДНИ, а не като представители на политическите партии. В последните десетилетия науката у нас преживя три сериозни удара.

1. Българската академия на науките, най-голямата научна институция в страната, която произвежда най-голямата част от научната продукция, беше доведена до финансов колапс.  Държавната субсидия за БАН не предоставя никакви средства за научни изследвания, тя не осигурява напълно дори мизерните заплати на учените. В момента младите учени получават заплати, равни на минималните за страната, професорите - около 750 лв. при средна заплата за страната над 1000 лв. Докато за последните 10 години средната заплата за страната се е удвоила, в БАН основните заплати почти не са мръднали. Очевидно и до днес са живи повелите на министър Дянков, чиято цел беше да закрие БАН: "Оставете ги без пари и те сами ще се закрият".
2. Промени се начинът на субсидиране на университетите. Средствата за научноизследователска дейност са нищожни и с изключения на няколко университета тази дейност намаля, а някъде и тотално изчезна. Не е възможно да се създават творчески мислещи висшисти, ако самите преподаватели не са добри учени. Основното финансиране се определя не от научните резултати, не и от качеството на преподаване, а от броя налични студенти. Това естествено води до стремеж за запазване на студентите на всяка цена и до снижаване на изискванията към тях. Държавата сякаш иска университетите да създават не образовани хора, а хора с дипломи. Системата започна да произвежда полуграмотни висшисти, които от своя страна, навлизайки в началното и средното образование, ще започнат (и вече започнаха) да произвеждат полуграмотни  гимназисти. Нещо повече, в училищата също беше въведен порочният принцип "парите следват ученика", в резултат на който основната цел е запазването на учениците, които преминават от клас в клас, дори ако цяла година не отворят учебник.
3. Законът за развитието на академичния състав с ликвидирането на елементарни наукометрични изисквания за издигане на преподавателските и научните кадри, предостави всичко в ръцете на административните ръководители и още веднъж демотивира научните усилия на хората.
Българската наука е в състояние, когато не може да се възпроизвежда. Младите хора, желаещи да се занимават с научна дейност, напускат страната и допринасят за развитието на други страни. Ние все повече се превръщаме в полуграмотна нация, а такива нации нямат бъдеще в този технологичен век. Един сериозен симптом за нашето ниско научно и технологично ниво е спадането на чуждестранните инвестиции и практическата им липса в областите с висока принадена стойност. Ако искаме да се измъкнем от тази спирала, водеща към все по-голяма деинтелектуализация на страната и като резултат  - към все по-необратимо изоставане от богатите страни, трябва да съсредоточим усилия към възстановяване на научния ни потенциал.
За да решим тази задача, трябва рязко да увеличим субсидирането на БАН и на научноизследователската дейност в университетите. Съветите да се разчита на европейско финансиране издават пълна неосведоменост. Парите по европейските програми са основно за инфраструктура, като се предполага, че възнагражденията на учените са осигурени от национално финансиране. Нека не повтаряме грешката от изграждането на технопарка, където стоят празни лаборатории. Наука без учени не може да се прави. Трябва да се приеме нов закон за развитие на академичния състав, трябва да се променят принципите на субсидиране на училищата и университетите. Трябва да се положат сериозни усилия за спасяване на науката в България. В противен случай ние все повече ще се отдалечаваме от развитите страни. Вижте, от една страна, Южна Корея и Сингапур с тяхната огромна финансирана от държавата наука, а от друга, на разчитащата главно на природните си богатства Венецуела.
Спасете българската наука, за да има бъдеще България!
Председател на ПП "Българската левица":
                           
М. Милева
 
 

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 2205

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 2847

/ брой: 198

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 2983

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 2642

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 2310

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ