18 Юли 2025петък08:59 ч.

Социалните партньори се разминаха за бюджетите за догодина

Министерствата се хвалят с ръст на парите, синдикатите - недоволни, бизнесът чака реформи

/ брой: 226

автор:Дума

visibility 2572

На вчерашното заседание на Тристранката всички, освен Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), подкрепиха или изразиха принципна подкрепа за проекта на Закон за бюджет на НЗОК за 2024 г. Системата се нуждае от конкретен план за развитие, който да е обезпечен с конкретни реформи, коментира Добрин Иванов от АИКБ.
Въпреки че БСК потвърждава принципната си подкрепа на проекта, от работодателската организация са категорични, че с него не се променя философията от предходните години, не се създават условия за подобряване на качеството на здравното обслужване. Липсват политики за  подобряване на достъпа и качеството на медицинското обслужване, а разходите за сметка на пациентите непрекъснато се увеличават и стават непосилни за голяма част от населението. Липсват и политики за преодоляване на критичното състоянието на общинските болници. Според БСК положително е намаляването на разходите за болниците от 50,8% за 2021 г. на заложените 46,8% (при средно около 30% в ЕС), увеличаването на парите за извънболнична помощ от 11,2% за 2021 г. на 14,8% (при 26-28% в ЕС).
Двата синдиката принципно подкрепиха проекта.
КТ "Подкрепа" настоява да се увеличат парите за персонал с 14,9 млн. лв., вместо с 5,1 млн.лв, пише в становището на синдиката. От там са категорични, че трябва да бъде овладян обезпокоителният ръст на дефицита в системата, като се направи задълбочен анализ на разпределението, ефективността и качеството на разходите и се приложи засилен постоянен контрол на изразходването на средствата.
Според министъра на здравеопазването Христо Хинков параметрите на бюджета показват, че се увеличава броят на неосигурените, за които държавата поема все повече ангажименти.
Социалните партньори не дадоха единодушна подкрепа за проектобюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2024 г.
От АИКБ се въздържаха с аргумента, че е необходима пенсионна реформа след широко обществено обсъждане. По думите на Добрин Иванов трябва да се обсъди и постигне широко съгласие за увеличаване на пенсионната възраст, но и за увеличаване на тежестта на втория стълб.
От БСК принципно подкрепиха проекта, а от БТПП заявиха, че не се взима под внимание становището на бизнеса, че формулата за минималната заплата е грешна. Въпреки това, подкрепиха проекта.
Както и по-рано писа ДУМА, от КНСБ настояват за повишение на обезщетенията за безработица.  Второто условие, за да подкрепят от синдиката този бюджет е свързано с мярката да бъде ограничен периодът, в който предприятията могат да декларират дължимост на осигуровките без ефективно да ги внасят.
От КТ "Подкрепа" също не подкрепиха проекта.
Според министъра на труда и социалната политика Иванка Шалапатова проектобюджетът на ДОО гарантира търсения баланс. Тя се похвали за пореден път с увеличението на пенсиите от 1 юли с 11%. ДУМА припомня, че тази индексация е  задължителна по закон и тя ще доведе до "колосалния ръст" от 57,53 лв. на парите на хората, които в момента се справят минималните 523,04 лв. месечно.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ