Социални работници поискаха достойно заплащане
Служителите се заканват да направят безсрочна стачка
/ брой: 241
С искане за достойно заплащане социалните работници в цялата страна излязоха за национален протест. Те настояват за 30% увеличение на заплатите с приемането на новия бюджет, промяна на класификатора на длъжностите в администрацията, съдържаща преобразуването на правоотношенията на социалния работник от трудови в служебни.
От 10 ч. започна предупредителната стачка в София. Работници и служители в Агенцията за социално подпомагане (АСП), членове на Синдиката на административните служители към "Подкрепа" се събраха пред дирекцията в "Люлин". "Социалните работници получават обидни възнаграждения", каза председателят на синдиката Кремена Атанасова.
Тя заяви, че около 4600 души работят в системата на АСП в България. Тя определи исканията на работещите като напълно справедливи.
Средната брутна заплата в сектора в Пловдив е между 1000 и 1200 лева, като тя не е актуализирана от две години. "Нямаме никаква възможност за кариерно развитие и настояваме да се въведе такова", разказаха социални работници. Според тях младите специалисти не се насочват към професията именно заради липсата на развитие и възможност за повишаване на заплатите. Тя спряха работа за един час и предупредиха, че може да се стигне до безсрочни стачни действия, ако исканията им не бъдат удовлетворени.
Едночасова предупредителна стачка имаше и в Кюстендил. В нея се включиха около 60 служители от офисите на социално подпомагане и социалните услуги в града. "Стачката не позволява да напуснем работните си места, но в този час няма да работим", казаха протестиращите. Обхватът на подпомагане е голям, колегите са изключително натоварени, а заплатите не са адекватни на положения труд, коментираха те. На служителите им се налага постоянно да работят в извън работно време, което не се заплаща.
"Работя в системата от 30 години, моята чиста заплата е 1300 лв.", каза Милена Димитрова, председател на синдикалната организация на КНСБ към дирекцията за социално подпомагане.
В Бургас социалните работници разказаха, че в последните две години заради бежанските вълни работата на дирекциите им се е увеличила много. В бургаското звено на Агенция "Социално подпомагане" работят около 70 души.