Социалната тема тревожи българите, те питат парламента
Депутатите отдъхват, но НС отчита работа с гражданите
/ брой: 181
Проблемите, отнасящи се до социалното осигуряване и подпомагане: размерът на пенсиите, размерът и условията за получаване на социални и енергийни помощи, осигуряването на лични асистенти за хора с увреждания, заведените изпълнителни производства за неправомерно получавани детски надбавки, вълнуват най-много гражданите. Те поставят и въпроси, свързани с работата на съдебната система и здравеопазването, действията на топлофикационните дружества, мобилните оператори и частните съдебни изпълнители, размера на таксата за битови отпадъци и лихвите по банкови кредити. Това показал анализът на писмата, сигналите и жалбите на българските граждани до Народното събрание.
Най-широк отзвук предизвикали Законът за енергията от възобновяеми източници, Законът за управление на отпадъците, промените в Закона за дипломатическата служба, в Закона за електронните съобщения, в Закона за семейните помощи за деца, в Кодекса за застраховането, в Семейния кодекс и др.
932 писма, жалби и сигнали са постъпили в парламентарния Информационно-административен център по време на Шестата сесия на 41-ото НС. Сред тях са предложения и декларации от граждани, органи на местната власт, обществени организации и инициативни комитети. На 106 е отговорено директно, още толкова били изпратени за проверка и становище до съответния компетентен орган, а 540 са предоставени на постоянните парламентарни комисии.
Това показа справката за периода 2 май-29 юли 2011 г., подготвена от Информационно-административния център на Народното събрание и парламентарния пресцентър. Без движение са оставени 180 писма. Те били анонимни, без посочен адрес за кореспонденция, повторни - по въпроси, по които вече има отговор, или такива, които засягат междуличностни и семейни отношения.
В Информационно-административения център постъпват и заявления за достъп до обществена информация и подписки. Сред тях са подписките на Национална гражданска инициатива "Защитете бедните" - против предлаганите промени в Закона за управление на отпадъците, и на Инициативен комитет на жителите на с. Гложене, общ. Тетевен - срещу замърсяването на околната среда и водите в района на селото поради липса на пречиствателна станция.
Новият Информационно-административен център на Народното събрание беше открит в края на 2010 г. по проект "Модерна парламентарна администрация в услуга на обществото" от Оперативна програма "Административен капацитет". Центърът приема и регистрира сигнали, предложения, запитвания, заявления, декларации, подписки, адресирани до Народното събрание, и предоставя информация за работата на парламента, парламентарните комисии и народните представители.