24 Юни 2025вторник12:57 ч.

София се оплете и с частните автобусни линии

Превозвачите водят дела и се отказват от договорите си

/ брой: 99

автор:Деси Велева

visibility 733

Деси ВЕЛЕВА


След като стана ясно, че Столичната община тотално е закъсала с общинския градски транспорт, се оказа, че се е оплела и с частните превозвачи. Това са "МТК Гроуп", която вози по 16 линии, и "Еридан транс", поела автобусната линия 260. По време на обсъждането на икономическата рамка на транспорта за тази година на заседание на ресорната комисия към СОС стана ясно, че едната фирма продължава да води дела срещу общината за неизпълнени ангажименти, а другата иска да прекрати договора си с кметството. 

"Предстоят да се вземат решения по съдебни дела за 6 млн. лева и още за 3 млн. лева от лихви като неустойка заради проваленото споразумение между нас и общината", заяви пред общинските съветници Росен Илиев, управител на "МТК". Според него фирмата му вече е спечелила 15 дела срещу кметството и предстои да се вземат решения по още 5, които очаква да спечели. Съдебните искове са заради неспазени от страна на Столичната община договорни отношения за изплащане на индексации. Именно заради заведени дела през 2020 г. бе подписано ново споразумение за индексация на цените, по които фирмата вози пътници, но според Илиев то е бламирано. ДУМА припомня, че договорът на общината с "МТК" е за още 3 години.

Другият частен превозвач "Еридан транс" пък е заявил, че иска прекратяване на договора си с общината за автобус 260. Управителят Митко Димитров заяви, че фирмата му вози по договор от 2008 г. до обявяването на конкурс, но такъв досега няма. През 2009 г. за последно е направена индексация на цената на километър пробег, която общината му заплаща. "Работата на тази ниска цена става невъзможна, затова започнахме процедура по прекратяване на отношенията с кметството", заяви пред съветниците Димитров. 

По време на заседанието на транспортната комисия общинските оператори, които обслужват електро и автотранспорта, както и метрото, обосноваха исканията за по-високи цени за километър пробег. Със сериозни задължения към СДВР се оказа "Метрополитен", като дружеството дължи близо 10 млн. лева за охрана на станциите.

Кметове и съветници напускат ПП

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 113

Градският транспорт пак ще протестира

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 113

Държавата ще дава ваучери на уязвими домакинства

автор:Дума

visibility 166

/ брой: 113

България осигурена с петрол и газ

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 113

Нотариуси разкриха 286 хил. длъжници на НАП

автор:Дума

visibility 146

/ брой: 113

36% от българите планират почивка в чужбина

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 113

2025 ще бъде година на скъпите плодове

автор:Дума

visibility 155

/ брой: 113

Иран предупреди приятелите на САЩ

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 113

НАТО договори 5% от БВП разходи за отбрана

автор:Дума

visibility 141

/ брой: 113

25 жертви на атентат в православен храм

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 113

Накратко

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 113

Подай ми Парите

автор:Александър Симов

visibility 144

/ брой: 113

Мир без изключения

visibility 141

/ брой: 113

Въглищата си отиват, но какво идва след тях?

visibility 182

/ брой: 113

Иде ли краят на вечния длъжник

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 113

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ