19 Май 2024неделя03:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

София - идеи "на парче"

Кметският екип на столицата продължава да работи хаотично, без обща визия за града и неговото развитие

/ брой: 100

автор:Милена Николова

visibility 749

Преди дни общински съветници от БСП организираха кръгла маса за визията на града, на която дойдоха специалисти не само от левицата. Проблеми с паркирането, лоша околна среда, инфраструктурни проекти на парче, липса на цялостен поглед за развитието на града, управлението на общинската собственост бяха част от въпросите, които възникнаха по време на дискусията. ГЕРБ управлява София вече 10 години, но реално животът на софиянци не стана по-уреден. Напротив, колкото повече Столичната община обяснява, че решава проблемите, толкова повече те се задълбочават. Предлаганите платени зони за паркиране не изпълниха предназначението си да ограничат потока на автомобилите. Сумите, които общината заделя за справяне с отпадъците на града, също не водят до видими резултати. Ремонтите на булевардите не затвърдиха усещането за видима промяна. Да не говорим, че едни и същи булеварди се ремонтират по три пъти, а други нито веднъж за 25 г. Локалните улици са от времето на социализма, а зелените площи на града редовно се дават на частни фирми за жилищно строителство. От 10 г. Столичната община строи детски градини, а дефицитът с местата за подрастващи не е приключил.
Основният рефрен на екипа на кмета Йорданка Фандъкова е като този на ГЕРБ - булеварди и пак булеварди. Но нито веднъж не се проговори за социална политика или за екологията като за приоритет. Камо ли за културен и прочие туризъм. Заради липсата на цялостна концепция за развитието на града и заради недостига на публични средства, резултат от общата икономическа криза в ЕС, "кърпенето" и подмяната на асфалт са основните дейности на Столичната община.
Резултатът от тази политика "на парче" е видим с просто око. В София съжителстват контрастно нови и стари части, едни ремонти съжителстват с други, а трети части на града пустеят. Бул. "Витоша" доскоро беше нагледен пример. Половината беше ремонтиран, а другата част беше затънала в чакъл заради съдебни спорове на две фирми изпълнителки повече от 2 г.
Именно политиката "на час по лъжичка" прави така, че София да бъде най-зле уреденият град може би в ЕС. Доказателство за това беше, че градът, макар и с невероятно разположение, природа и археологически находки, не можа да стане европейска културна столица за тази година и беше изместен от доста по-уредения център на Пловдив.

София е град с хаотичен облик

и оставя впечатление, че думата "управа" е непозната за него. Навсякъде има постоянни ремонтни дейности, които спъват нормалното придвижване на столичани. Но най-важното е, че ремонтите не водят до облагородена околна среда и нормални условия за отдих и работа. Нови булеварди кореспондират със 25-годишни разбити тротоари и локални улици в самия център. Още по-трагично е положението в кварталите извън централната част.

Конкурсът за новия облик

на централни части на София беше зареден с голяма надежда от архитектурната общественост в България, но се превърна в последния огромен гаф, който екипът на Йорданка Фандъкова сътвори.
Целта беше да се усвоят около 50 млн. евро по европрограмата "Региони в растеж". Именно при този конкурс лъсна липсата на управленска сила в СО, а конкурсът беше опорочен не защото нямаше кандидати с интересни идеи за това как да се развие обликът на модерна София, а защото "заданието" на СО и главния й архитект Петър Диков го дискредитира. Резултатът - поне три съдебни дела, в които се обжалват редът и резултатите от конкурса. Между съдещите общината са дори архитекти, победили с проектите си, които разбраха при връчване на наградите, че творенията им няма да се реализират, защото управата на града имала "нещо друго като идея" и че се изключват идейните им проекти. В момента конкурсът е блокиран, а изпълнението, което трябваше да стане до 2016 г., е на практика невъзможно.

Строителството на общински жилища

престана да бъде дейност на Столичната община от близо 15 г. С това ГЕРБ затвърди тенденцията от времето на Стефан Софиянски СО само да дава под наем и да продава общинска собственост. Доколкото вече я има. В тази връзка самата община отчита, че е придобила за миналата година 9 апартамента, 5 паркоместа, 5 гаража и две ателиета. В същото време са продадени общински жилища от фонда на СО общо 126 на брой. По този начин общината е заплашена от изчезване и на остатъците от жилищния й фонд, смята председателят на групата общински съветници от БСП Милка Христова.
Детайл в този ред на мисли е статистиката, че СО печели от дивиденти от дейността на търговските си дружества скромните 2,75 хил. лева. Пак в графата на загуба са постъпленията от уличните реклами, които са опаковали целия град, но практически в общината постъпват около 3,9 млн. лв., което е скромна сума.
От години общинският съветник Борислав Борисов от БСП повтаря на глас и пред колегите си от Столичния общински съвет, че СО трябва да възроди строителството на общински жилища. Като пример той настоятелно сочи дългогодишната практика на общината във Виена. Без значение кой управлява, социалните общински жилища представляват около 30% от жилищния фонд в града. И Виена не фалира от това. Такава е практиката в много други западноевропейски градове.

София - град за спа и туризъм

е идеята, която умря с края на социализма. ГЕРБ отново затвърди една криворазбрана политика, че десните само продават и отдават. И отново в рамките на туризма се говори единствено за асфалт. Без да се мисли, че туризмът може да формира добра приходна част от бюджета на общината. Развитието на балнеологията и туризма на територията на София означава не само постъпления в СО, но и нови работни места и развитие на хотелиерските услуги. От години Централната минерална баня е нещо като спа музей на София, банята в кв. "Овча купел" е в руини, макар да е архитектурен паметник. Същото е положението и на многострадалната баня в родния на премиера Бойко Борисов град Банкя. И там спа услугите са в миналото на социализма.
В същите неблагоприятни условия се развива и планинският туризъм в столицата, като изглежда целта на управата на града е заради лошо стопанисвана база и липса на обновяване на наличните туристически съоръжения да накара всички софиянци да търсят ски пистите в Банско или Боровец. При положение, че имат планина под носа си. В същото време се обяснява, че проблемът бил в липсата на нови съоръжения за зимен туризъм.

Зелените площи на града

За последните 10 г. София може да се похвали с най-много актове на реституция на зелени площи на глава от населението в България. Най-жестоката реституция унищожи на практика Студентски град. Там безобразното реституиране разгради младежката общност и мутризира средата по най-безобразен начин, което става ясно при всеки следващ криминален случай, където жертвите са студенти. За 10 г. София няма нито един акт на обезвъзмездяване на собственици на терени за зелени площи, алармират общински съветници.
Последният фрапантен случай на жестоко отношение към детска площадка и зелени площи беше в кв. "Слатина", където със странни актове бившата кметица беше разрешила изграждане на 8-етажен блок пред друг високоетажен блок. Друг фрапантен случай имаше и в кв. "Дружба", където само заради битката на столичани не изникна висок блок върху зелени площи току под носа на жиеещите там. В София подобни случаи има във всеки квартал. И винаги със съучастието на общинските чиновници.

Град, в който гражданите са отчуждени

Преди седмица на кръгла маса, организирана от БСП, бившият министър на инвестиционното проектиране проф. Иван Данов отбеляза друг проблем - отчуждението на обитателите на града от София. Въпрос, който подлежи да се реши чрез приобщаване на мигриращите от цяла България към столицата. И липсата на принадлежност на живеещите към столицата прави града толкова занемарен, защото самите обитатели не се чувстват част от него. Въпрос, по който Столичната община не разсъждава, защото от това не могат да се печелят пари, нито избори. Мръсотията по улиците и състоянието на кофите с боклука са лицето на тази интегрираност на гражданите към проблемите на "своя" град. Столичната община няма отношение както към софиянци, така и към въпросите с постоянните процеси на миграция от малките градове към София. По предварителни данни администрацията на Йорданка Фандъкова няма никаква идея какво ще прави, ако тенденцията на имигриращи от другите градове продължи. Според специалисти града го чака колапс, ако не се реши накъде да се разширява. Един ден София може да се събуди най-малко удвоила броя на сегашните си обитатели.
Към днешна дата София е богата на нерешени проблеми. Градът е чистен, но мръсен, зелен, но без зелени площи, с нови сгради в стара инфраструктура, ремонтирани булеварди, прорязани от стари локални, пълни с дупки малки улици. За тротоарите в града няма смисъл да се споменава. Градският транспорт е нередовен и с остарял с десетилетия парк. Има само едно метро, което наистина се развива, но това не стига. А градът си остава без идеи за бъдещето, растящ и остаряващ, защото всеки следващ управник мисли само с 4-годишна проекция. Защото толкова е кметският мандат. А след това може и потоп.


Това е състоянието на т.нар. "подземни" контейнери за битови отпадъци на пресечка на централната столична улица "Витоша"

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ