17 Юли 2025четвъртък00:01 ч.

СО дава за ремонт на болници 1,07 млн., а за две тоалетни в НДК - 280 хиляди

Общински фонд да отпуска стипендии на бъдещи лекари и сестри, а те 5 години да работят в общински заведения, предлагат от БСП

/ брой: 112

автор:Аида Паникян

visibility 168

Предвидените от Столичната община (СО) средства за 2015 г. за капиталови разходи в сектор "Здравеопазване" са 1 071 087 лв., а за ремонт на НДК - 13 млн. лв., като само за 2 тоалетни са предвидени 280 хил. лв. Това съобщи на кръгла сама по проблемите на общинското здравеопазване Милка Христова, шеф на групата съветници от БСП. Тя припомни, че м.г. са усвоени едва близо 29% от предвидените тогава 1,33 млн. лв. Христова бе категорична, че като трайна политика се налага игнорирането на проблемите на общинското здравеопазване от управляващото мнозинство от ГЕРБ в Столичния общински съвет. Едва 1% в сборните годишни бюджети на СО са за здравния сектор. Крайно необходимо е тези средства да бъдат увеличени до 2%, категорични са общинските съветници от БСП. Липсата на инвестиции в общинските лечебни заведения ги прави неконкурентни в София, където има много държавни и частни болници, категорични са те. Социалистите са убедени, че са необходими спешни ремонти и закупуване на съвременна апаратура.
Тревожно е намаляването и застаряването на медицинските кадри в общинските здравни заведения, в детските ясли и градини липсват медицински сестри, а където има, са в пенсионна възраст, профилактиката на уязвимите групи от населението е на особено ниско ниво, заяви проф. Невена Цачева от Факултета по обществено здраве. Тя бе категорична, че е крайно време да бъдат възстановени лекарските и зъболекарските кабинети в общинските училища.
Като изход от ситуацията съветниците от БСП предлагат да бъде създаден общински фонд, който да отпуска стипендии на студенти по медицина и по здравни грижи, като преди това бъде сключен с тях договор да останат да работят в общинско лечебно заведение. Общината е принципал на 4 многопрофилни болници, 7 специализирани и 3 за долекуване и има общо 1546 лекари, 1089 медицински сестри, акушерки и фелдшери, 294 лаборанти, 25 фармацевти и близо 1200 души помощен и друг персонал.
София е кристален пример за това, че реформата от 2000 г. не се случи, категоричен е д-р Емил Райнов. От структурния хаос страда най-много пациентът, който въпреки многобройните лечебни заведение в столицата пак не попада в точната болница и не получава адекватна помощ. Доц. д-р Асен Златев припомни, че София има 19 университетски болници, като в някои хабилитираните преподаватели не са повече от 2-3-ма. Той е категоричен, че трябва приоритетно да бъдат финансирани детските и АГ клиники в цялата страна. За хаоса с имунизационния календар говори д-р Ива Станкова. Тя подчерта, че от средата на юли 2014 г. досега детските и личните лекари са получили от районните здравни инспекции над 10 писма за промени в имунизационния календар.
 

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ