04 Май 2024събота01:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Смъртоносна доза

На всеки 19 мин. 1 американец умира от прекомерно количество болкоуспокояващи

/ брой: 9

автор:Дума

visibility 4896

Броят на загиналите при катастрофи вече не е номер 1 за инцидентна смърт. Първенството е отстъпено на болкоуспокояващите лекарства. При това - отпускани по лекарско предписание. Ала проблемът е, че пациентите, за да притъпят болката, предозират лекарствата.
Годишно около 37 хил. американци умират от предозиране на лекарства (предимно случайно, а не умишлено с цел самоубийство), като 21 хил. от тях са вземали медикаменти по лекарско предписание (но без да се съобразяват с препоръките на доктора), 75% от тях са били болкоуспокояващи, пояснява д-р Санджай Гупта от CNN.

На 19 декември 2011 г. ненадейно умира 28-годишният студент по право в университета "Джордж  Вашингтон" Бенджамин Гупта (не е роднина на здравния журналист от CNN-б.а.). Близките му са изумени, защото е бил в отлично здраве, а само преди седмици получил медицински документ от общ преглед, според който бил напълно здрав! "Вечерта той отиде да спи, без да подозира, че това е последната му нощ на тази земя", казва Алекс, брат на Бен. Семейството му отказва да говори за случая дни наред, но след аутопсия се обаждат на здравния журналист от CNN с обяснението: "В тялото му е открит оксикодон!"
Макар толкова млад, Бен, който е имал болки в рамото, заради които започва лечението с обезболяващи, е олицетворение на типичната американска жертва на предозиране на болкоуспокояващите: предимно това е мъж между 40 и 50 г., който взема тези лекарства най-вече заради болки в гърба - в  началото по лекарско предписание, а впоследствие увеличава дозата по свое усмотрение, като средно след 3 години умира.   
Д-р Уйлям Хърли - медицински директор на Вашингтонския център по токсикология, обяснява, че обикновено се започва с малки дози Vicodin и Percoset, но постепенно в стремежа си да надвие болката пациентът посяга към Оxycontin. Д-р Хърли е категоричен, че мнозина американци са в риск заради болката и лекарствата, които вземат, за да я облекчат. Според неговите изчисления на всеки 19 мин. умира един американец от предозиране на болкоуспокояващи. Според фармаколога от университета Южна Каролина в Лос Анджелис, голяма част от употребяващите обезболяващи лекарства са с

артрит, причинен от наднормено тегло

и напреднала възраст. По думите му тези пациенти (с хронична болка) знаят какво искат и ако един лекар не им предпише желаното от тях болкоуспокояващо, те отиват при друг, при трети, докато си вземат нужната им рецепта.
Около 45 обаждания месечно имаме за хора, които са предозирали лекарства, предимно обезболяващи, казва от своя страна лейт. Крейг Аман, който има над 30 години стаж в Сиатълската пожарна. 
Според официалните доклади на американските здравни власти, само за 10 години е 

утроена смъртността

от предозиране на обезболяващи лекарства. По тази причина администрацията на президента Барак Обама разработи план за справяне с проблема. Част от него са регистрите (например в щата Калифорния), които дават възможност на лекарите и аптекарите да проверят какви болкоуспокояващи е взимал досега даден пациент. 
Зависимостта от обезболяващите при хората с хронична болка е твърде силна, обяснява Джоан Борнстен, директорка на специален център за борба с подобни зависимости близо до Лос Анджелис. Тя обяснява, че продължителното вземане на болкоуспокояващи спира производството в човешкия организъм на естествените защитни сили срещу болката.


Какво представляват?


Според Уикипедия оксикодонът е наркотично вещество, полусинтетичен опиоид, получаван от тебаина. Използва се в онкологията като обезболяващ препарат, но може да е и продукт с двойна употреба. Медикаментът е синтезиран от опиум, получен от тебаина през 1916 г. във Франкфуртския университет в Германската империя, след като германската фармацевтична компания Байер (Bayer) спира масовото производство на хероина, поради опасността от употребата му, злоупотребата с него и зависимостта, в която поставя приемащите го войници. Получаването му е в резултат от опит за подобряване на съществуващите тогава опиоиди -  морфин, хероин и кодеин, за да се използва за  притъпяване на болките на ранените по фронтовете на Първата световна война или за причиняване на еуфория с цел предприемане на настъпателни действия - атака.
Оксикодонът е въведен на пазара в САЩ през 1939 г. Смята се за най-опасния наркотичен опиат, понеже запазва обезболяващия ефект на морфина и хероина, но е с по-малка физическа и психическа зависимост към пристрастяване.
 По данни на Международния съвет за контрол на наркотиците, САЩ са на първо място по общо потребление на оксикодон през 2007 г. (82% от общо 51,6 тона в света), следвани от Канада, Дания, Австралия и Норвегия, но това са относителни данни.


Англичаните купиха за година 6 млрд. хапчета


Старият континент не е пожален от епидемията от обезболяващи. В края на 2012 г. Дейли мейл публикува данни, които показват, че британците се превръщат в европейската нация, която е най-пристрастена към болкоуспокояващите. Лекарите изписват годишно над 62.5 млн. рецепти, а само през 2011 г. англичаните са купили 6 млрд. таблетки обезболяващи, докато през 2006 г. са били 48.9 млн. Годишният ръст на пазара на тези лекарства само на Острова е 4.1%. Освен това са отпуснати 3.5 млн. рецепти за лекарства на основата на кодеин. Според анализаторската компания SymphonyIRI Group отделно по супермаркети и аптеки са продадени 5.94 млрд. обезболяващи таблетки, които се отпускат без лекарско предписание. Според някои експерти в страната има около 32 хил. души, пристрастени към тези лекарства.

У нас


По данни на анализаторската IMS Health от 2010 г. за една година българите дават над 80 млн. лв. за болкоуспокояващи. През същата 2010 г. (когато свинският грип дойде и у нас) обаче за пръв път българите купуваха по-малко болкоуспокояващи за сметка на лекарствата срещу настинка. Според проучвания българинът най-често посяга към болкоуспокояващи заради главоболие.


Как да пием обезболяващи


Основно правило е при леко главоболие да не се пият аналгетици по-често от 10 пъти в месеца и не по-дълго от три дни един след друг, съветват от Германския съюз на аптекарите. Който често посяга към таблетките, рискува друго главоболие - провокирано от медикаментите. Затова е важно да се вземат мерки за намаляване на пристъпите, ако те се дължат на стрес или чести простуди например, а не на някакво по-сериозно заболяване. Лекарите препоръчват повече разходки на чист въздух, лек масаж на скалпа, на врата и раменете, контрастни душове и усвояване на релаксиращи методи.
Разнообразието от аналгетици в аптеката е голямо - повечето съдържат ацетилсалицилова киселина, парацетамол, ибупрофен или диклофенак. Заболи ли ни глава, зъб, гърбът или някоя става, често посягаме към таблетката.
Проучвания сочат, че прекаляването с препарати, които съдържат ибупрофен, напроксен или диклофенак, крие риск от инфаркти, инсулти или други сърдечно-съдови заболявания.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1031

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1236

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1056

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1176

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ