02 Юни 2024неделя21:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Слоновете намаляват вредните емисии на газ

Полезните качества на тези бозайници не могат да ги спасят от изтребление

/ брой: 145

автор:Дума

visibility 639

Слоновете оказват влияние на околната среда по такъв начин, че намаляват вредните емисии на газ в атмосферата на Земята. До този извод стигнаха учени от американския университет Сейнт Луис, а резултатите от изследването са публикувани в сп. Nature Geoscience.

По време на няколко експедиции биолозите са изучавали поведението на слоновете в различни райони на Централна Африка. "Открихме, че в ареалите на тези животни има дървета с пищни корони, които образуват гъсти гори", заяви участникът в експедицията професор Стивън Блейк. Растенията поглъщат големи количества въглероден диоксид, с което допринасят за намаляването на парниковия ефект. Според учените важна роля в този процес имат и гигантските бозайници.

"Гъстата гора се образува от бавнорастящи дървета, които не предизвикват интереса на слоновете. Вместо тях животните се изхранват с бързорастящи растения, като по този начин освобождават пространство за техните "по-бавни" конкуренти. След няколко години на това място може да се появи плътна зелена покривка", обясни проф. Блейк.

Според оценките на биолозите за изкуственото отглеждане на подобни дървета без помощта на слоновете хората ще трябва да похарчат най-малко 43 милиарда долара. Полезните качества на тези бозайници обаче не могат да ги спасят от изтребление. Според Световния фонд за дива природа те все още се отнасят към застрашените видове, а техният брой на Черния континент не надхвърля 415 хиляди.

Хората харесват слоновете, но безжалостно ги унищожават. Трябва да опазим тези бозайници, защото те изпълняват важна задача: намаляват вредните газове. Необходимо е да променим нашето отношение към тях, категорични са експерти.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 1008

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 997

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 866

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 846

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 1036

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 985

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1159

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 913

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 1016

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1044

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1229

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ