18 Юли 2025петък06:45 ч.

Никола Балтаджиев, Пейзаж от балканско село

Сливен преоткрива Никола Балтаджиев

Вдовицата на художника подари ценни картини на родния му град

/ брой: 168

автор:Дума

visibility 1424

Има творци, чието дело оценяваме едва когато ги загубим. Един от тях е художникът Никола Балтаджиев-Балтата. С него се разделихме през 2019 г. Една-единствена самостоятелна изложба в родния му Сливен, участия в общи експозиции в столицата. Десетки картини, подарени на приятели. Присъствие в колекциите на интелектуалци от Австрия, Русия, Чехия. Това е Балтата. 

Роден е на 5 октомври 1925 г. в Сливен. Потомък е на един от най-старите родове в града. След гимназията постъпва в Художествената академия в София. Негови учители са Илия Бешков и Панайот Панайотов - по онова време ректор на академията. И двамата оценяват таланта на младежа от Сливен. Балтата се сближава с Бешков, грабват го думите на майстора: "Не рисувам, за да продавам." Подобно на учителя си, той цял живот ще си остане безсребреник - няма да търси материални облаги от изкуството. Думите му "Човек не може да стане богат, без да е обогатил другите" са негово верую през целия му живот. 

Никола Балтаджиев завършва илюстрация и живопис. Работи като художник в издателство "Фотоиздат - Септември", където остава до 1960 г.  После в продължение на 10 години е художествен редактор и оформител във вестник "Септемврийче". Прехвърля се в редакция "Телевизионна реклама" на Българската телевизия. По онова време всички заставки в телевизията се пишат на ръка. През ръцете на Никола Балтаджиев минават заставките за популярните поздравителни концерти, заръчани от големите предприятия. Балтаджиев не престава да рисува - оформя и илюстрира книги, твори в областта на приложната графика, има реализирани плакати на културно-агитационнна тематика. 

В Общата художествена изложба в София през 1956 г. показва платното "Тежкотоварници". Пет години по-късно в Младежката обща художествена изложба участва с "Утро в ТКЗС". Оформя пространствено експозиции у нас и в чужбина. В общата изложба за оформление на книгата през 1962 г. се представя блестящо с албума "Български курорти", получил втора награда. Негови  портрети, пейзажи, натюрморти са притежание на частни лица в Австрия, Русия, Чехия. Щастлив е със съпругата си Рита Генчева, негова колежка от редакция "Телевизионна реклама", дъщеря на известния юрист Христо Генчев, станал жертва на сталинските репресии в СССР. "Живяхме щастливо с Никола. Не бяхме богати, но пътувахме из цяла България с колата. Никола обичаше много природата. Беше привързан към родния си град. Когато заболя, поиска да му обещая, че ще пръсна праха му над Карандила. Изпълних молбата му", разказва Рита Генчева. 

Приживе Никола Балтаджиев изпитва голямо удовлетворение, след като сливенската галерия "Димитър Добрович" му прави самостоятелна изложба. След кончината му Рита Генчева дари на галерията 24 картини на съпруга си. "Не съм дори помисляла да ги продавам. Бях щастлива, че творбите му се пазят в родния му град", казва г-жа Генчева. Така Сливен преоткри художника Никола Балтаджиев.

Никола Балтаджиев

 

 

 

 

Снимки Личен архив

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ