21 Февруари 2026събота02:48 ч.

СНИМКА: 24 ЧАСА

След ухапване от кърлеж наблюдението е задължително

автор:Дума

visibility 19975

Специализираните общински екипи в Пловдив продължават с обработката срещу кърлежи на тревните площи в градските паркове и градини, междублокови пространства и дворовете на детски градини, ясли и училища по  предварително изготвен работен график. Необичайно толплото за сезона време тази година повиши риска и от разпространението на комарите. Темата коментира в програма "Ден след ден" д-р Галина Дервишева, началник отдел Медицински изледвания в дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ – Пловдив.

Тя уточни, че поради повишената влажност на въздуха и по-високите температури тази година, от ОП „Дезинфекционна станция"  e извършена вече една обработка срещу млади и възрастни форми на комари, една дезакаризация за ограничаване на кърлежите и една дератизация срещу плъховете в шахтите.

" В зависимост от климатичните условия тези мероприятия се провеждат минимум два пъти в годината. През пролетно-летния сезон и през месец септември, но когато има повишена численост на популацията на кърлежи или при комарите броят на обработките може да се увеличи. Също и при сигнали на гражданите", допълни д-р Дервишева.

Всяка година от РЗИ се изпращат писма до кметовете на общини като за целта в бюджетите им трябва да се предвидят пари за този вид дейност и съответно да се уведоми инспекцията с коя фирма е сключен договор за третиране на площите.

По думите й към този момент няма повече сигнали от други години за ухапани от кърлеж. Важно е да се знае обаче, че ако имаме забит кърлеж той трябва да се извади от специалист и поне месец след това да  следим за състоянието си, а при повишена  температуратаура да се търси лекар.

БНР 

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1206

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 1140

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1241

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 1153

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 1181

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1087

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ