29 Март 2024петък09:15 ч.

Славия наказа Левски в повторния дебют на треньора Тарханов

visibility 589

Славия победи Левски с 1:0 в дербито на IХ кръг на efbet Рига. Успеха в най-старото столично дерби донесе Калоян Кръстев (37), който простреля вратаря Николай Михайлов след контраатака, подхваната от стража на домакините Георги Петков и продължена от юношата на "сините" Атанас Кабов. В 35-ата минута Здравко Димитров центрира от фаул, Живко Атанасов нахлу зад защитата и вместо да върне топката към чакащите го на празна врата двама съотборници, стреля към Петков. Вратарят без проблем спаси и веднага видя, че има отлична възможност за контраатака. Опитният страж изрита моментално топката към Кабов, който във въздушна битка със Старокин с късмет подаде с гръб към връхлитащия Калоян Кръстев. Таранът на "белите" пое топката на скорост и нахлу в наказателното поле през центъра на защитата, докато Атанасов го нямаше и сам срещу Михайлов прати топката в мрежата за 1:0. Това бе първото  попадение на Кръстев и едва 5-о за Славия през сезона. Таранът има общо 10 гола с белия екип в елита.
Минута по-късно Атанасов извърши голяма глупост, като се засили и избута с двете ръце Кабов на земята. Юношата на "сините", който се дразнеше с част от бившите си съотборници от началото на мача, веднага се строполи на земята. Реферът Станислав Тодоров веднага показа директен червен картон за Атанасов, който ще отнесе най-вероятно два мача наказание. Кабов също беше санкциониран, но с жълт картон.
Численото и голово превъзходство даде импулс в играта на домакините, които в 43-ата минута. направиха невероятен пропуск. Ради Кирилов стреля лошо, топката попадна в Кабов, който от 5 м я прати в аут.
В последната минута преди почивката Краев пробва нов удар с глава, но той не попадна в рамката на вратата.
След паузата Найджъл Робърта замени Адриан Краев, който изненадващо поведе атаката на "сините" в мача, но не успя да убеди с отиграванията си решението на треньора Георги Тодоров да го пусне титуляр. Кабов пък беше заменен от Димитър Рангелов в 55-ата минута, след като имаше отново напрежение между двата клуба заради пловдивчанина, който получи неволен удар от Даске с бутоните в челото при единоборство.
Здравко Димитров стреля неточно към вратата вместо да търси подаване. Отново крилото пропусна в 62-ата минута, когато от воле  стреля над гредата на Петков, изведен добре от Матео Стаматов.
Освен Петков, Кабов и Андреа Петков в състава на "белите" започна и друг "син" юноша Христо Попадийн.
Агитката на Левски беше разделена в два различни сектора, за да не се повторят ексцесиите от последното гостуване в "Коматево". Това не попречи да има напрежение в Сектор В, в края на първата част, където беше основната част от "сините" привърженици.
Андреа Христов пропусна да удвои в 70-ата минута.
В 76-ата минута Стоев нахлу отдясно, но атаката му не завърши с голов удар. Стивън Петков и Деян Иванов влязоха в игра, а нападателят бе нарисувал с флумастер на лявата и дясната ръка имената на близнаците Радослав и Борислав Цоневи, които бяха оперирани преди седмица. Тримата са приятели от детските години, когато играеха в школата на 26-кратните шампиони. Удар на Паулиньо пък мина далеч от вратата на домакините.
Треньорът Александър Тарханов записа успех в повторния си дебют за Славия, докато за гостите повторен дебют направи Мартин Райнов.
И след втората си победа през сезона Славия остана предпоследен, 13-и със 7 т. След 4 загуби Левски е 9-и с 11.
"Загубихме точно за 1 минута мача. Толкова наивни да сме, не мога да повярвам. Вместо да вкараме гол, получихме и червен картон, който ще ни тежи. След това с 10 човека не успяхме да вкараме. С излизането на Боби Цонев трудно бележим. Трябва нещата да се променят, но казах, че започва тежко време.
Почти всеки мач допускаме грешки. Трябва време да се обиграе отборът, но не знам до колко аз ще изтърпя. Толкова работа и усилия хвърляме, а това трябва да се покаже на терена. Днес, както и в Пловдив, загубихме по наивен начин. Не мисля, че е липсвала агресия, а майсторство и опит. Аз не мога да отговарям вместо Живко Атанасов защо е направил тази глупост. Мисля, че днес Мартин Районов игра добре, но ако с братята Цоневи и Спиерингс играхме така, че искаме да задържаме топката в средата на терена, сега ще трябва да променим подхода, иначе ще допускаме грешки, с които да ни наказват.
Защо Стаси Иванов отсъства? Това е въпрос между него и клуба, най-малко аз искам да коментирам. На Андриан не му беше най-удобната позиция. И Стивън още игрово не е в това състояние, в което аз искам да бъде. Предпочетох да играе Краев, а в средата на терена да има малко повече стабилност, но тази минута са оказа фатална, когато падна гола. На физическо ниво момчетата са добре, виждате и с 10 човека надиграхме Славия. По отношение на опита и майсторството обаче трябва още да се работи. Не съм доволен от Паулиньо, особено първото полувреме, както и от други. Факт е, че откакто стана контузията му преди две години, той промени качеството си на игра и не показва и 30% от това, което може", коментира треньорът на Левски Георги Тодоров.
"Вярно е, че ме нямаше четири години. Сега заварих много млади футболисти. В този мач почувствах, че младите играчи трябва да получават шанс и да им се обръща внимание. Познавам някои от тях, като Петко Христов и Калоян Кръстев. Тези играчи са се развили и ми правят добро впечатление. Имаше доста промени в състава и нови играчи в началото на сезона. Георги Петков е великолепен. Каквото е трябвало, го е направил. Той е толкова уверен, че предава опита си и на останалите. В случая направи повече - подаде за гола. Лошо е, че играч като Филип Кръстев се контузи. Имаме играчи, които могат да го заместят в определени моменти. Ако играем така, както днес, нещата ще се променят коренно. Това, че спечелихме срещу противник като Левски, не отменя моите ангажименти. Ще продължаваме да работим", заяви повторно дебютиралият за Славия руски треньор Александър Тарханов.
Президентът на Славия Венци Стефанов пък нападна феновете на "сините" за погрома в сектора за гости, които в яда си изпочупиха доста седалки.
"И двата отбора се бореха. Ние спечелихме, защото повече желахме тази победа. С новия треньор се промени нагласата и играта. Виждате, че резултатите идват. Най-лошото е големият брой счупени седалки в гостуващия сектор. Такава вандалщина... Полицията трябва да вземе отношение. Феновете защо не стояха по дърветата? Кои са те, че да казват? Всички трябва да се съобразяваме с тях. Безобразие! Това е най-старото столично дерби и винаги е било много оспорвано. Смятам, че нещата ще се решават на футболния терен. Този път съм доволен от съдийството, въпреки че някои отсъждания не ми бяха приятни", заяви Стефанов. "Новият треньор внесе самочувствие, бързина и острота на атаката. Георги Петков внесе сигурност и спокойствие в защитата. Момчетата повярваха в себе си. Тези мачове се печелят с дух. Колкото по-силен дух имаш, толкова по-голям е шансът ти за победа. В единия отбор чужденците се брояха на пръсти, а в другия нямаше никакви чужденци. Ще кажете, че и Томбак е чужденец? Търсите под вола теле. В Славия няма чужденци, има само българи. Треньорът е повече българин от много други треньори. Само му се обадих и тръгна веднага за България, без да се пазари".