Слънцето вече ще "грее" и през нощта?!
Нова чудесия на техниката в Испания предлага революционно решение и ще бъде първата в света денонощна слънчева централа
/ брой: 5
Преди няколко години учени доказаха, че ако се използва за слънчева централа една микроскопична част от пустинята Сахара, с електричество ще бъдат снабдени всички съседни държави; ако от Сахара се употреби малка площ за по-могъща слънчева централа, тя ще може да снабдява с електроенергия цяла Европа; ако площ колкото половин България, се отдели за изграждането на гигантска слънчева централа, тя ще осигурява електричество за цял свят и даже ще остава за износ и... към други светове!
Всичко казано звучи фантастично, но проектите вече съществуват и подобна централа, построена сред нажежените до бяло от небесното светило пясъци на пустинята, не е само мечта. Все още остават проблеми с преноса на получената енергия към различни точки на света и с почистването на гигантските огледала, които постоянно ще бъдат замърсявани от пясъчни бури, а това ще намалява тяхната ефективност.
Ето че сега има интересни новини по темата. В Испания вече подготвят да прави ток първата в света слънчева електроцентрала, която ще работи и през нощта! Тя се изгражда в провинция Андалусия и представлява съвместно предприятие между Испания и Абу Даби. Макар и малка, 19,9 мегавата, новата централа ще може да снабдява с електричество 25 000 домакинства годишно. Използвани са изумителните свойства на смес от 60% калиев нитрат и 40% натриев нитрат - тази смес е в състояние да задържа 99 на сто от топлинната енергия, създадена от слънчевата централа, за по-късна употреба!
Централата е снабдена с два резервоара с разтопени соли, които се нагряват до висока температура от отразените чрез силни огледала слънчеви лъчи. Създава се пара, а тя задвижва турбини за производството на електричество.
Огледалата заемат площ от 1000 кв.м и концентрират слънчевата светлина в една точка, т.е. имат ефекта на лупа. Заводът за производство на електричество е проектиран да работи 6500 часа годишно.