06 Май 2024понеделник06:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Слънцето вече ще "грее" и през нощта?!

Нова чудесия на техниката в Испания предлага революционно решение и ще бъде първата в света денонощна слънчева централа

/ брой: 5

автор:Дума

visibility 132

Преди няколко години учени доказаха, че ако се използва за слънчева централа една микроскопична част от пустинята Сахара, с електричество ще бъдат снабдени всички съседни държави; ако от Сахара се употреби малка площ за по-могъща слънчева централа, тя ще може да снабдява с електроенергия цяла Европа; ако площ колкото половин България, се отдели за изграждането на гигантска слънчева централа, тя ще осигурява електричество за цял свят и даже ще остава за износ и... към други светове!
Всичко казано звучи фантастично, но проектите вече съществуват и подобна централа, построена сред нажежените до бяло от небесното светило пясъци на пустинята, не е само мечта. Все още остават проблеми с преноса на получената енергия към различни точки на света и с почистването на гигантските огледала, които постоянно ще бъдат замърсявани от пясъчни бури, а това ще намалява тяхната ефективност.
Ето че сега има интересни новини по темата. В Испания вече подготвят да прави ток първата в света слънчева електроцентрала, която ще работи и през нощта! Тя се изгражда в провинция Андалусия и представлява съвместно предприятие между Испания и Абу Даби. Макар и малка, 19,9 мегавата, новата централа ще може да снабдява с електричество 25 000 домакинства годишно. Използвани са изумителните свойства на смес от 60% калиев нитрат и 40% натриев нитрат - тази смес е в състояние да задържа 99 на сто от топлинната енергия, създадена от слънчевата централа, за по-късна употреба!
Централата е снабдена с два резервоара с разтопени соли, които се нагряват до висока температура от отразените чрез силни огледала слънчеви лъчи. Създава се пара, а тя задвижва турбини за производството на електричество.
Огледалата заемат площ от 1000 кв.м и концентрират слънчевата светлина в една точка, т.е. имат ефекта на лупа. Заводът за производство на електричество е проектиран да работи 6500 часа годишно.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1711

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1540

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1999

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1641

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1673

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1909

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1681

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1835

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ