07 Август 2024сряда17:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Скок от ръба на Космоса

Феликс Баумгартнер влезе в историята като първия човек, който премина звуковата бариера по време на свободно падане

/ брой: 240

автор:Дума

visibility 320

Австрийският спортист Феликс Баумгартнер по време на неделния си скок от стратосферата установи три световни рекорда. Съгласно данни на телеметрията, височината на вдигането на стратостата е била над 39 100 метра, а височината на скока - 39 044 метра. Това са вече два световни рекорда. На 48-ата секунда на свободния полет Феликс се ускорил до скорост 1173 км/час, преодолял звуковата бариера и продължил ускорението. Официално потвърдената от Военновъздушните сили на САЩ максимална скорост на свободното падане на Баумгартнер съставлявала 1342 км/час - което е третият световен рекорд по време на тази мисия.
Около 18.30 часа Баумгартнер излетя успешно от пустиня в Розуел в Ню Мексико с капсула, издигната от специален балон, пълен с хелий. За около два часа и половина той достигна рекордната височина от над 39 км. В 21.04 ч. българско време шлюзът на капсулата се отвори. Баумгартнер докладва, че е готов да скочи и в 21.06 минути полетя. По време на падането той бе инструктиран да говори. Свободното му падане продължи 4.20 минути, след което той разтвори парашута си на 1500 метра височина. Целият скок на Баумгартнер продължи 9 минути и 3 секунди.



"За част от секундата ми се стори, че губя съзнание. Но не отворих спирачния парашут, а се опитах да стабилизирам полета самостоятелно. Всяка секунда си давах сметка какво се случва с мен. Така успях да спра въртенето. В противен случай, ако свределът беше продължил, стабилизационният парашут щеше да се отвори автоматично", каза австриецът. "В кой момент съм изпреварил звука, нямам никаква представа, защото бях твърде зает да стабилизирам положението си във въздуха", допълни той.
При приземяването си Баумгартнер падна за кратко на колене, вдигна ръце, изправи се и се усмихна. През цялото време той бе наблюдаван от семейството си и от милиони зрители в целия свят. "Ще ви кажа нещо - когато седи над света, човек става толкова смирен. Вече не мисли за подобряване на рекорди, не мисли за набиране на научна информация - единственото, за което мисли, е, че иска да се върне обратно жив", заяви Баумгартнер на пресконференция след скока.
Екипът на проекта се надява, че този скок ще допринесе и за медицинските изследвания във въздухоплаването. "Ще създадем прецедент за авиацията. Никой досега не е преминавал звуковата бариера извън летателен апарат", заяви медицинският ръководител на мисията професор Джонатан Кларк. "Мисията изпробва ново оборудване и ще развие процедури за оцеляване на много голяма височина в ситуация на екстремно ускорение, които ще позволят да се подобри сигурността на астронавтите и на евентуалните бъдещи туристи в космоса", добави той.

Феликс Баумгартнер е роден на 20 април 1969 г. в Залцбург, Австрия. Известен е с особено опасните каскади, съпътстващи кариерата му на парашутист и т.нар. BASE джъмпър. Докато е в австрийската армия, той практикува скокове с парашут, включително се обучава да каца на малки целеви зони. През 1999 г. поставя световен рекорд за най-висок скок с парашут от сграда, скачайки от "Петронас Тауърс" в Куала Лумпур, Малайзия. През юли 2003 г. Баумгартнер става първият човек, минал с парашут през Ламанша с помощта на специално създадено крило от въглеродно влакно.
Баумгартнер държи и световния рекорд за най-нисък BASE скок (29 м), след като скача от ръката на статуята на Христос Спасителя в Рио де Жанейро. Той е първият човек, направил BASE скок от завършения виадукт Мийо във Франция през юни 2004 г. Също е и първият, скочил с парашут върху и след това от сградата "Търнинг Торсо" в Малмьо, Швеция, през август 2006 г. През декември 2007 г. Феликс Баумгартнер става първият човек, скочил от наблюдателна палуба на най-високата завършена тогава сграда - "Тайпе 101" в Тайван, на височина около 390 м.

 

Осем пъти повече коли върнати от преглед

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 149

НКЖИ с нов изпълнителен директор

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 149

Иран прави коалиция срещу Израел

автор:Дума

visibility 228

/ брой: 149

САЩ осуетили покушение срещу Путин и Белоусов

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 149

70 евродепутати не искат Унгария в Шенген

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 149

Нова Зеландия отменя зелени политики

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 149

Лекари като таксиджии

автор:Аида Паникян

visibility 242

/ брой: 149

Велико самочувствие

visibility 235

/ брой: 149

Опасният Зеленски

автор:Юри Михалков

visibility 273

/ брой: 149

Глобален срив на фондовите пазари

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 149

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ