04 Май 2024събота20:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Скъпо сърце

Или как лечението на сърдечносъдовите заболявания може да струва наполовина

/ брой: 247

автор:Аида Ованес

visibility 793

През 2008 г. в света за починали 57 млн. души, а 36 млн. (63%) от тях от неинфекциозни заболявания - сърдечносъдови, респираторни, рак, диабет. Причина за смъртта на 17.3 млн. души през същата година са сърдечносъдовите заболявания. Това означава, че 1 от 3 смъртни случая се дължат на сърдечносъдови заболявания (ССЗ), каза проф. Катрин Таубърт от Световната сърдечна организацияа по време на международен семинар за журналисти в Битерфилд, Германия, организиран от фармацевтичния гигант "Байер". Ако държавите не вземат адекватни мерки, очаква се през 2030 г. над 23 млн. души по света да умрат от ССЗ.
В световен мащаб значително се увеличава бремето от ССЗ, както и от мозъчносъдови. Въпреки това възможностите да се предпазим от тези страдания в голямата си част са в наши ръце (отказът от цигари, контролът на кръвното налягане, на холестерола и телесното тегло, разумната употреба на алкохол, всекидневното движение), убедена е проф. Таубърт. Специалистите са категорични, че тези заболявания се отразяват крайно негативно и на икономиката. Например само през 2008 г. европейските страни са платили от държавните си бюджети 192 млрд. евро за лечение на хора със ССЗ. От тях около 62% са разходи за лечение на сърдечни заболявания, 21% са от загуба на производителността и 17% заради грижа за човек със ССЗ и усложненията от него. Американският държавен бюджет е похарчил само през 2004 г. 368.4 млрд. долара за лечение и грижи за сърдечноболни.
В ЕС ССЗ са причина за смътта на 43% от мъжете и на 54% от жените, а инсултите причиняват всяка година смъртта на 1,24 млн. европейци - това са 17% от женското население и 11% от женското.  
Проучване на Американските центрове за контрол на болестите показва, че допълнително около 45 хил. човешки живота годишно може да бъдат спасени, ако 90% от хората с риск от ССЗ или вече заболели, но болестта е в начален стадий, вземат всеки ден нискодозиран аспирин.
За т.нар. вторична профилактика от сърдечносъдови атаки (инфаркт, инсулт и пр.) всекидневното вземане на нискодозиран аспирин намалява с 19% съдовите проблеми, с 31% намалява несмъртносните сърдечни атаки, с 22% намалява вероятността от поява на удар, причинен от тромбоза. Това показват данни от проучване, в което са участвали над 17 хил. пациенти.
Нискодозиран аспирин е този, в който активното вещество (ацетилсалицилова киселина) е между 75 и 100 мг.
Въпреки доказания ефект от нискодозирания аспирин, лекарството е подценявано като възможност за профилактика на ССЗ и консумацията му е много ниска в развиващите се и в бедните държави, в които и здравната система не е достатъчно развита, обяснява проф. Харалд Дариус от Берлин.
Множество проучвания показват, че превенцията с нискодозиран аспирин значително намалява риска и от първи, и от втори инфаркт. Разбира се, ефектът (в т.ч. и икономически) е различен при различните възрасти и полове. Датско проучване показва, че превантивното вземане на аспирин като цяло има по-нисък ефект при мъжете. Той дава най-добри резултати при мъжете между 55 и 65 г. и над 75 г., които имат риск от ССЗ. Рузултатите от разнообразни проучвания са причина в над 50 държави в света нискодозираният аспирин да се предписва от лекарите на рискови пациенти за предпазване от първи инфаркт при хора, които имат рискови фактори за това. В повечето европейски страни кардиолозите го ползват за превенция на втори инфаркт при над 85% от болните, които вече са прекарали един.


   

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1312

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1309

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1301

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1513

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1449

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ