01 Септември 2024неделя09:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Скъпи на мрежата, евтини на шапа

/ брой: 91

автор:Аида Ованес

visibility 192

Добрата стара поговорка "Евтин на брашното, скъп на триците" пак е в действие. И пак за да маскира управленско безсилие. Кабинетът се отказа от идеята си за изграждане на защитна мрежа между България и Турция срещу шапа. За пореден път. Един от любопитните моменти е цената на градежа, която отказа управниците от проекта - 28 млн. лв. Логично: всеки може сам да сметне колко би струвал линейният метър на такава мрежа, плюс колчетата, плюс колкото си искате още глезотийки по този златен дувар, при положение, че става въпрос за 110-115 км. Като се добавят колчетата. Защото на около 30 км общо близо 145-те по границата все още ги има старите мрежи от времето на тоталитаризма и Студената война. Самият земеделски министър в началото на 2011 г. се закле, че все едно дали Брюксел ще ни възстанови парите от изграждането на мрежата, ние трябва да я направим, защото това ще излезе на държавата по-евтино, отколкото да обезщетява стопаните след шапа. Тъй де, само за Странджанския регион бяха платени над 1 млн. лв. Останалите - не броим. Точно това се случи, след като Дянков категорично отказа да вдига предпазната мрежа. Та после той сам уж се убеди, че трябва да я направи. 
И още нещо любопитно: през септември м.г. самият Мирослав Найденов обяви, че офертите са ясни и поиска от държавния бюджет 7-те милиона за огражденията. Изведнъж вчера става ясно, че ставало въпрос за четири пъти повече милиони. Крепостна стена ли смятат да правят тези хора? Всеки, който е бил в района на Странджа и е стигал до кльона, знае как изглежда защитата - просто една яка и добре закрепена мрежа. Та мрежата според офертите в момента на дребно излиза по 23 лв. с ДДС за 10 линейни метра с 1,50 м височина. Едно бетонно колче пък е между 2,50 и 4 лв. На това отгоре обаче щели да бъдат нужни пари и за отчуждаване на имоти и за... каквото ви дойде на ум. Какви имоти, какво отчуждаване и защо? Ала мрежата щяла да мине през защитени територии - откъдето... винаги преди е минавала. Всъщност дали финансовият проблем не служи за прикриване на друг, по-задкулисен проблем?
Шопът би се запитал: "Е, оти ручахме жабетата?", спомняйки си въпросните ограждения, които преди около 20 години по напълно неясни причини бяха премахнати. Сега, като не ги възстановят, шапът отново ще си каже думата, той не скача според тоягата на Дянков, та ще си влезе безпроблемно с турските животни и ще унищожи отново животните на стопаните в Странджанско. Където те и без това поминък вече почти нямат, защото "реформираната" ни държава ги лиши от него.
Иначе неадекватните решения (по-точно казано - приумици) на днешните управляващи едва ли изненадват някого. Защо не попитаха хората от странджанските села какво ги чака? Преди да искат 28 милиона за една елементарна мрежа, която би ги спасила.

Еврото идва у нас най-рано през 2026 г.

автор:Дума

visibility 1284

/ брой: 166

Данъчни проверяват българи със скъпи имоти

автор:Дума

visibility 1205

/ брой: 166

Павел Дуров пуснат под гаранция

автор:Дума

visibility 1473

/ брой: 166

Мицкоски разчита на диалог със София

автор:Дума

visibility 1360

/ брой: 166

„Татнефт“ дава петрол на Унгария и Словакия

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 166

Накратко

автор:Дума

visibility 4374

/ брой: 166

Да спасим БСП от хаоса

visibility 2031

/ брой: 166

Българският Сорос

автор:Иван Генов

visibility 2537

/ брой: 166

Престъпно

visibility 4263

/ брой: 166

Фейсбук е налагал цензура по време на пандемията

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ