Скандалът с Плевнелиев продължава
/ брой: 187
Българският президент Росен Плевнелиев благодари на турския вицепремиер Бекир Боздаг за това, че Турция е осигурила втора родина на българските турци, прокудени от режима на Живков и установили се в Турция след "голямата екскурзия" от 1989 г. Скандалното твърдение е изречено на срещата с Боздаг за ифтара в Пловдив, на която не бяха допуснати български журналисти, твърди кореспондентът на БГНЕС в Кърджали. Турските онлайн медии разпространяват записи и текстове на официалните слова на двамата държавници от въпросната вечеря. На трибуната се виждат 7 микрофона на телевизии, но нито един не е български.
"Горд съм да бъда първият български президент, който отиде вкъщи на гости на български изселници, семейство, в Истанбул, и, уважаеми зам. министър-председател, благодаря и на вас, че те намериха своята втора родина и се чувстват прекрасно там", казва Плевнелиев. Той изрежда и спомени от детството си в Гоце Делчев, където израснал сред мюсюлмани. "Аз съм първият български президент, който посети Главното мюфтийство в София, там пих турски чай за пръв път, а турската култура не ми е чужда", цитират турските издания. В словото си Боздаг дипломатично подчертава, че изселниците са мостът за засилването и укрепването на двустранните отношения.
Редица политици и медии се възмутиха от скандалното изявление на Плевнелиев, чийто пресцентър продължава да твърди, че мюфтийството е ограничило присъствието на български медии на ифтара. Мария Капон поиска публично обяснение на думите на президента "за предоставената на нашите сънародници "втора родина". "Човек има само една родина, понятието говори за пълното объркване в историческите представи на г-н Плевнелиев и за пълна липса на политическа експертиза по проблемите на Балканския регион", категорична е тя.
Вицепремиерът Зинаида Златанова бе категорична, че спорът за вакъфските имоти в България е решен още през 1909 г., по темата имало съдебен спор, но той трябвало да си остане в съда. "Благодарение на неумели действия на колегите от президентската институция се създаде шум, който не се е случвал друг път при такива международни отношения. Външната политика трябва да е единна", заяви Златанова и подчерта, че тази политика се води от МВнР.