Ситуация на тръни
Южна Корея провежда най-голямото в историята си учение с бойни стрелби край демилитаризираната зона на границата със Севера
/ брой: 296
Южнокорейските въоръжени сили започнаха най-голямото в историята си учение с бойни стрелби край демилитаризираната зона на границата със Северна Корея, съобщи военното командване в Сеул. Въпреки призивите на някои страни неколкодневните учения започнаха в сряда и ще продължат до 25 декември, посочва Асошиейтед прес. В тях ще участват артилерия, бойни самолети, голям брой войници и офицери, информираха военните.
Според Франс прес маневрите с реална стрелба започват от днес и ще бъдат сухопътни и въздушни. Те ще се състоят на 20 километра южно от границата между двете Кореи, като в тях ще участват хеликоптери, шест бойни самолета, танкове, противотанкови ракети и самоходни оръдия. Съобщено бе също така, че са започнали и военноморски маневри източно от Корейския полуостров в Японско море. Те се извършват на стотина километра южно от границата с КНДР и включват шест бойни кораба и хеликоптери. Тези учения са подготовка за ответни действия при евентуално навлизане на севернокорейски подводници или патрулни кораби в южнокорейски води, отбеляза армията.
Стрелбите ще са поредна демонстрация на сила пред Пхенян. На 20 декември южнокорейската морска пехота извърши масирани артилерийски учения непосредствено до зоната, контролирана от КНДР в Жълто море.
Маневрите са отговор на удара, нанесен от севернокорейската артилерия върху южнокорейския остров Йонпьон в Жълто море на 23 ноември. При обстрела тогава загинаха четирима южнокорейци и бяха причинени значителни разрушения.
Същевременно стана ясно, че Белият дом отхвърля идеята за нови многонационални преговори със Северна Корея. Вашингтон заявяви, че Пхенян трябва първо да промени войнственото си поведение, предаде АП. Прессекретарят на президентството Робърт Гибс подчерта, че не е планирано да се иска отчет от губернатора на американския щат Ню Мексико Бил Ричардсън след посещението му в Северна Корея по-рано тази седмица.
Ричардсън обяви, че Пхенян ще допусне отново инспектори на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) в основния си ядрен комплекс. Губернаторът посочи, че жестът на Севера да не предприема ответни действия във връзка с южнокорейските военни учения може да послужи за основа за нови шестстранни преговори. Гибс обаче заяви, че КНДР изобщо не е готова за подобни преговори и че Вашингтон иска помирителни действия, а не думи.
Москва държи на възобновяването на шестстранните преговори и ще съдейства за решаването на проблемите между Пхенян и Сеул с политическо-дипломатически средства, съобщи ИТАР-ТАСС, позовавайки се на изявление след среща между руския заместник външен министър Алексей Бородавкин и посланика на Северна Корея в Москва. Дипломатите обсъдили възможните мерки за понижаване на напрежението на Корейския полуостров. Русия потвърдила позицията си в ползва на подновяването на шестстранните преговори за уреждане на ядрения проблем на Корейския полуостров, за нормализиране на отношенията между участващите в преговорите страни и за създаване в Североизточна Азия на механизъм за гарантиране на сигурността.
През последните дни Северна и Южна Корея бяха на ръба на война, заяви китайският посланик в Организацията на обединените нации Ван Мин по време на дебати в Съвета за сигурност на ООН с участието на 150 ученици от САЩ и чужбина.
Все още се надяваме, че двете страни ще съумеят за запазят спокойствие, ще се въздържат от конфликт и ще седнат край масата за преговори. Споровете им не са от вчера, а от десетилетия, така че едва ли проблемите помежду им ще се решат за една нощ, отбеляза Ван Мин.