Сирия пак гори
/ брой: 230
Сирия отново е на път да пламне в гражданска война, след като коалиция, доминирана от ислямисти от "Хаят Тахрир аш-Шам" (ХТШ), бившия сирийски клон на "Ал Кайда", започна светкавична офанзива в Северозападна Сирия, която се разпростря чак до централната провинция Хама.
Една от причините за рестартирането на войната е недовършената работа от предишното й издание през 2011 - 2020 години. Президентът Башар Асад и верните му сили възстановиха контрола си върху по-голямата част от страната с решаващата помощ на Русия и Иран, но не съумяха да неутрализират изцяло противниците си. Те се барикадираха в северозападната провинция Идлиб, която граничи с Турция, и именно оттам започнаха сегашното си настъпление. Впрочем, те неслучайно превърнаха тази провинция в непревземаем бастион, защото сред тях има групировки, подкрепяни от Турция, която разчита на тях заради конфликта й със сирийските кюрди. Анкара е "на нож" с ХТШ заради терористичния й "чип", но е принудена да я търпи по ситуативни причини.
Очевидно Башар Асад с руска помощ е решил през последните месеци да довърши работата срещу ислямистите с военни действия, най-вече с руски въздушни удари. ХТШ твърди, че в отговор на това е предприела офанзивата, подготвяна от месеци.
Прави впечатление и друго. Ескалацията започна в момент, когато основните съюзници на Асад са в затруднено положение. Русия е ангажирана с военната операция в Украйна и не може да помага с жива сила и оръжия, както преди. Силно затруднен е и Иран заради войната на Израел срещу шиитския му "роднина" "Хизбула" в Ливан, пък и санкциите и икономическите главоболия затрудняват Техеран да помага на Асад с необходимия ресурс. Самата "Хизбула" понесе тежки удари във войната срещу Израел и също вече няма потенциала да помага както преди на кръвния си шиитски брат Асад.
Разбира се, че ислямският тероризъм може да не е лишен от геополитическо мислене. Но няма да е изненадващо, ако след време излязат разкрития, че офанзивата е била подсказана и насърчена от Запада. По време на войната в Сирия имаше не един и два случая, когато САЩ се сдушаваха с терористите срещу Асад. Няма да е изненадващо, ако стане ясно, че и турският президент Реджеп Ердоган е намигнал на ХТШ за сегашната офанзива заради негови си сметки и ползи, макар че е ангажиран заедно с Русия и Иран да бъде оставен на мира Асад.