21 Май 2024вторник12:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

СИПРИ: Западът все още доминира в оръжейния бизнес

Стокхолмският международен институт за изследване на мира публикува годишния си доклад за състоянието на оръжейния пазар през 2014 г.

/ брой: 289

автор:Дума

visibility 34

Американските и западноевропейските фирми имат най-голям дял в световните продажби на оръжие през 2014 г., но руските компании ги настигат, показват данните, публикувани вчера от СИПРИ. Според анализаторите продажбите на военна техника и услуги от 100-те най-големи оръжейни концерна за миналата година възлизат на общо 401 милиарда долара, което е с 1,5 процента по-малко в сравнение с 2013 г. През 2014 г. са се съкратили продажбите на американските, канадските и западноевропейските компании, докато в редица други региони в света те са се увеличили.
От стоте фирми в списъка 64 са в САЩ и Западна Европа. Взети заедно, те представляват около 80 процента от световните оръжейни продажби през 2014 г. Десетте най-големи производители на оръжие в света (всички - базирани в САЩ или Западна Европа) представляват половината от световните продажби за 2014 г.
Американската "Локхийд Мартин" остава на върхова позиция, следвана от друга американска корпорация - "Боинг" и от британската "Би Ей Ай Систъмс". Повечето западноевропейски компании са отчели спад в продажбите в резултат на икономическите трудности в района. Изключение са германският корабостроител "ТисенКруп" и швейцарският производител на учебни самолети "Пилатус Еъркрафт".
На руски компании се падат една десета от световните продажби за миналата година, водещ сред тях е концернът "Алмаз-Антей" с продажби за 8,8 млрд. долара и заемащ 11-о място в общата класация.
Руските фирми са на гребена на вълната на увеличаващите се военни разходи и износ. Сега в списъка на 100-те световни оръжейни производителя влизат 19 руски компании, а общият им растеж за 2013-2014 г. е 48,4 процента. Голяма част от производството на Русия е предназначено за въоръжените сили на страната, но има и големи клиенти по света, включително съперничещите си Китай и Индия, винаги на линия в надпреварата във въоръжаването. Като цяло продажбите на руски оръжия не са пострадали от международните санкции, наложени след анексирането на Крим март 2014 г. Представители на сектора твърдят, че санкциите са насърчили Русия да търси нови пазари и да разработва нови технологии, посочва старши експертът от СИПРИ Симон Веземан. Според него оръжейните компании от съседна Украйна бележат спад в продажбите заради конфликта в източната част на страната, изгубения руски пазар и срива на местната валута, добавя Веземан.
В списъка не фигурират китайски компании поради липсата на данни, но според СИПРИ в него биха могли да влязат девет китайски фирми, като две от тях могат да намерят място дори в челната десетка, в това число Корпорацията на авиационната промишленост на Китай (АВИК).
По оценка на Стокхолмския институт военните разходи на Китай в периода 2000-2014 г. са се увеличили повече от пет пъти. Друга запазваща се тенденция е растежът на развиващи се доставчици от Бразилия, Индия, Южна Корея и Турция, посочва СИПРИ в доклада.

Сглобката катастрофира енергетиката, плащаме ние

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 93

Ще работим за мир, срещу войната и превъоръжаването

автор:Дума

visibility 126

/ брой: 93

Време е за социална държава!

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 93

Никога не изневерихме на избирателите

автор:Дума

visibility 126

/ брой: 93

Еврото може да се отложи и след 2025 г.

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 93

Курортите на път да останат без персонал

автор:Дума

visibility 116

/ брой: 93

Обмислят ББР да дава безлихвени кредити на чиновници

автор:Дума

visibility 115

/ брой: 93

Президентът на Иран загина в катастрофа

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 93

20 на сто от учениците в Хърватия залагат

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 93

Мадрид отзова посланика си в Буенос Айрес

автор:Дума

visibility 122

/ брой: 93

Накратко

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 93

Само обещания

автор:Деси Велева

visibility 100

/ брой: 93

Олимпийско лицемерие

автор:Нешка Робева

visibility 103

/ брой: 93

Коалиция на приятелството

автор:Лозан Такев

visibility 109

/ брой: 93

Всеки глас за малки леви партии е загубен

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 93

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ