21 Ноември 2025петък17:55 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Силата на преговорите

/ брой: 74

visibility 23429

Любомир Кючуков

На този етап е ключово започването на реални преговори между воюващите страни - Русия и Украйна. Практиката показва, че често достигането до преговори е не по-малко трудно от воденето на самите преговори.
Войната продължава, но в момента се отвори паралелно поле за търсене на край на конфликта - политическото, дипломатическото, т.е. появи се възможност за алтернатива на ескалацията на военните действия, която в продължение на 3 години на практика отсъстваше. И независимо от продължаването на бойните действия, динамиката в момента се премести в политическото поле.
Преговорите между САЩ и Украйна са финансово-икономически. От друга страна, са разговорите между САЩ и Русия, които са геополитически. Без директни преговори между Украйна и Русия обаче решение трудно може да се постигне. Един от основните проблеми в случая са териториите.
Винаги в такива случаи, ако има общо съгласие, то е съгласие, постигнато на базата на огромни компромиси от всички страни. Това е въпрос на резултата от преговорите.
Вторият важен въпрос са гаранциите за това, че войната няма да се възобнови след евентуалното примирие.
Тук вече не говорим на практика за членство на Украйна в НАТО. Актуалната идея от доста време насам са мироопазващи сили след подписването на споразумение, но това изглежда изключително трудно постижимо, защото, за да спре огънят, трябва да има споразумение, а за да има споразумение, трябва да има преговори и съгласие на Русия. Трудно може да се очаква, че Русия ще се съгласи с разполагането на войски на НАТО в Украйна. Ако се разположат в Украйна такива сили, те няма да бъдат мироопазващи и няма да бъдат в условия на примирие, а ще са по-скоро контингент в условията на продължаващи военни действия. Ето защо намирането на взаимно приемливо решение за гаранциите се очертава като ключовия въпрос.
Европа изпадна, защото в нито един момент не предложи алтернативно решение за край на войната. Нямаме визия за това кога и как свършва тя. Единствено залагахме на победа във войната с военни средства, но виждаме, че нашата позиция се промени през годините. Затова инициативата отиде другаде - в САЩ.

Пред БНР

Държавата си търси пълните такси за летище София

автор:Дума

visibility 747

/ брой: 219

Предлагат нови правила при продажба и регистрация на кола

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 219

Отлагат с 6 месеца по-високите такси на БАБХ

автор:Дума

visibility 729

/ брой: 219

Европа прие на нож плана за Украйна

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 219

Румъния е удвоила вноса от Русия

автор:Дума

visibility 709

/ брой: 219

България вече страда от климатичните промени

автор:Дума

visibility 648

/ брой: 219

Откриха Паметник на Васил Левски в Италия

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 219

Великият

автор:Александър Симов

visibility 660

/ брой: 219

Квалификациите за Мондиал 2026

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 219

Молекулна политика

автор:Юри Михалков

visibility 711

/ брой: 219

Капитулация за Киев и безпрецедентен контрол за Русия

автор:Дума

visibility 723

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ