Си и Путин си стиснаха ръцете за мирни преговори в Украйна
Москва ще доставя суровини и храни на Пекин, страните ще действат заедно в защита на интересите си
/ брой: 57
Много точки от китайския мирен план за Украйна "съвпадат с руските подходи и могат да бъдат взети като основа за мирно уреждане, когато на Запад и в Киев са готови за това", заяви руският президент Владимир Путин след разговорите с китайския си колега Си Цзинпин. Китайският президент подчерта, че Пекин се придържа към "обективна и безпристрастна позиция" по украинския въпрос, "активно насърчава помирението и възстановяването на преговорите", а също така се застъпва за мир и диалог.
Двамата президенти са единодушни, че китайско-руските връзки са надхвърлили двустранните отношения и са от жизненоважно значение за съвременния световен ред. Путин подчерта, че Русия и Китай "решително се противопоставят на всяка държава или блок, който накърни законните интереси на други страни, за да получи военни, политически и икономически предимства".
Руско-китайски съюз създава реален проблем за западните страни, който е по-сериозен от конфликта в Украйна. Такова мнение изказа в интервю пред британския вестник "Телеграф" бившият помощник на президента на САЩ по националната сигурност Джон Болтън. Френският в. "Монд" изтъква, че "специалните отношения" между Китай и Русия навлизат в "нова ера". "Си Цзинпин не пести подкрепата си за Путин", посочва и в. "Фигаро".
Две съвместни изявления за задълбочаване на всеобхватното партньорство и стратегическото взаимодействие между Русия и Китай и план за развитие на ключови области на руско-китайското икономическо сътрудничество до 2030 г. подписаха Владимир Путин и Си Цзинпин в Москва след 4-часови преговори "очи в очи" и в разширен състав.
Путин отбеляза, че Китай твърдо заема позицията на водещ външнотърговски партньор на Русия. Очаква се тази година двустранният търговски обем да надхвърли 200 млрд. долара. Русия ще увеличи доставките на храни, по-специално на месо, зърно и други стоки.
В сферата на енергетиката Русия остава стратегически доставчик на петрол, природен газ, включително на втечнен, както и на въглища и електроенергия за Китай. Путин подчерта, че са договорени почти всички параметри за изграждането на газопровода "Силата на Сибир-2", който ще минава през Монголия и по който ще се доставят 50 млрд. куб. м газ за Китай. До 2030 г. Китай ще получи 98 млрд. куб. м руски газ. Москва вижда като перспективно "сътрудничеството с китайските партньори в развитието на транзитния потенциал на Северния морски път".
Русия е за използването на китайския юан в разплащанията със страните от Азия, Африка и Латинска Америка.