17 Юли 2025четвъртък20:08 ч.

Позиция

Шумна рекламна акция

Към колегата анонимен евродепутат

/ брой: 29

visibility 662

Георги ПИРИНСКИ
Брюксел


Небезизвестната агенция "Пик" разпространи куриозното съобщение, че анонимен евродепутат коментирал пред нея, че "за пореден път българските социалисти плюят в Европа за това, което ги е яд, че не са се сетили да предложат те". За какво иде реч?
Периодът 2-4 февруари бе седмица на националните парламенти в ЕП. В поредица пленарни заседания с участието на депутати от националните парламенти бяха обсъждани актуалните въпроси от ЕС, в т.ч. средносрочният преглед на стратегията 2020.
Посоченият преглед е абсолютно необходим, тъй като досегашното изпълнение на стратегията се разминава сериозно с поставените от нея цели за повишаване на заетостта и намаляване на бедността. Комисията на ЕС през цялата м.г. подготвяше такъв преглед, в т.ч. обществена консултация, в резултат на която постъпиха няколкостотин предложения.
Този преглед е жизнено необходим като основа за правилното насочване на инвестициите по плана "Юнкер" към най-острите проблеми на съюза. Съвършено неочаквано обаче на пленарното заседание на 3 февруари на обяд, посветено именно на темата за средносрочния преглед на "Европа 2020", комисар Катайнен крайно безотговорно и без никакви сериозни намерения между другото подхвърли, че комисията отлага средносрочния преглед за края на годината, като 10-ина минути след това напусна залата, оставяйки депутатите да обсъждат.
Именно това отношение на комисаря предизвика наистина острата ми критична реакция, като заявих, че такова отношение по посочения преглед буди основателни съмнения доколко планът "Юнкер" е реално средство за решаване на основния проблем на ЕС - разрастващите се неравенства между държавите и в самите тях, или е по-скоро шумна рекламна акция.
Що се отнася до тревогите на колегата евродепутат, че подобно мнение злепоставяло България пред Европа, бих го насочил към мнението на предполагам уважаваното от него световно издание "Икономист", чийто коментар по повод плана "Юнкер" бе озаглавен "Свиркайки си, докато Европа гори" и по-нататък, характеризирайки автора на плана като "най-големия алхимик на Европа", констатира, че неговият план се гради на сериозна доза вълшебничество (броят е от 29 ноември 2014 г.).
 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 550

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 574

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 526

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ