Няколко думи
Щели били
/ брой: 151
Доходите български остават дълбоко замразени във фризера. А Бойко Борисов рекламира себе си по света и у нас, неговият социален министър Петков пък мънка хрисимо как в управленската програма на ГЕРБ се вземат мерки и всичко е по мед и масло. Министърът на бедните българи се принуди да признае, че работещите бедни в България са 800 000, но страната ни била рекордьорка по нарастване на заплатите (чии?). Чист цинизъм на фона на това, че доходите от труд не покриват нуждите за нормален живот.
Всеки възрастен трябва да получава по 1224 лв. месечно, за да се изхранва 4-членно семейство без никакви екстри. Такива масови заплати няма. Евростат отчете, че през 2018-а милион и половина българи са живели в лишения. Тази година сто на сто в бедност ще се окажем повече от милион и половина, защото в болниците ни пишат ценоразписи като за вип пациенти със заплащане допълнително над допълнителното. Скочиха цените на ток и парно, вода, основни хранителни стоки. Почивките са лукс. Изчезват цели стопански сфери и т.н. Но синдикатите и социалното министерство хорово се опитват да ни внушат, че спасение дебне отвсякъде. Щели били да се борят с нокти и зъби за доброто ни. А то не идва нито от едната страна, нито от другата, заседнало някъде в уютните кабинети.
През последните 10 години социалните неравенства, в това число и разслоението между доходите на хората, наети на договор, се задълбочава, алармира КНСБ. Но само алармира. Лидерът на синдиката с работнически плам защитава трудови права в ред международни организации, но на родна почва нещата буксуват. По данни на Националния осигурителен институт за януари-май 2019 г. от всички наети, които са малко над 2 430 000, около 1,9 милиона имат осигурителен доход под необходимия за покриване на издръжката на живота. Детайл, но много показателен, е и това, че на суми до минималната работна заплата от 560 лв. се осигуряват близо 430 000 души - това означава, че те или работят на непълен работен ден, или се водят на такъв, а колко реално работят знае само работодателят им...
Данните на Евростат са като "подплата" на тезата за силната поляризация на доходите. За тази година най-богатите 20 на сто от населението получават средно 7,7 пъти повече от най-бедните 20%. В ЕС средното съотношение по този показател е 5 пъти. Данните на европейската статистическа служба недвусмислено показват, че за последните 10 години неравенствата у нас се задълбочават. Всъщност страната ни е сред първенците в ЕС по дълбочина на неравенствата, а плюс всичко друго сме най-бедната държава в съюза. Неравенства, които са не само социален или икономически проблем, а и политически. За последните две десетилетия популизмът расте пропорционално на задълбочаването на неравенствата в доходите. Разцвет на десния популизъм! Плодовете му са пред очите ни.