19 Май 2024неделя08:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ще спре ли Европа опитите за възраждане на нацизма

Форум в Кишинев: Ревизията на историята на ХХ век, идеологическият вакуум, междуетническите и религиозни конфликти пораждат необходимостта от широко антинацистко движение

/ брой: 257

visibility 55

Емилия Лазарова

Способна ли е днешна Европа да предотврати заплахата от възраждане на нацизма? На този въпрос се опитаха да дадат отговор депутати, ръководители на политически движения и партии, общественици от Молдова, Русия, Унгария, Финландия, Литва, Латвия, Украйна и България, събрани на конференция в Кишинев - столицата на Молдова. Форумът, проведен на 28 октомври 2013 г. под надслов "75 години от Мюнхенския сговор. Способна ли е днешна Европа да предотврати заплахата от възраждането на нацизма", е инициатива на Международното правозащитно движение "Свят без нацизъм". В него вземат участие и Инна Шупак (с български произход) - депутат от парламента на Молдова, и Владимир Починок, първи вицепрезидент на "Свят без нацизъм".
Създаването и дейността на Международното правозащитно движение "Свят без нацизъм" е породено от нарастването на междуетническите и религиозните конфликти през последните години, от

 поведението на десния радикализъм

 който използва изострящите се социални противоречия в условията на световната икономическа криза и глобализация на икономиката, а също и от идеологическия вакуум, който възникна през последните две десетилетия. Особено тревожна е целенасочената ревизия на историята на ХХ век, героизацията на нацизма в страните от Централна и Източна Европа, обезличаването на решенията на Нюрнбергския съд и др. Това поражда необходимостта от създаване на широко антинацистко и антифашистко движение в съвременния свят.
Организаторите и участниците в конференцията с тревога отбелязват тенденцията на ограничаване на демократичните принципи и ценности в редица европейски държави, като в центъра на вниманието са събитията в Молдова. Владимир Воронин, доскорошен президент на страната, в момента депутат в парламента, изтъкна, че "това, което става сега в Молдова, напомня на това, което се случва през 1938 г. в резултат на Мюнхенското съглашение. Днес Молдова, както някога Чехословакия (1938 г.) я делят на части, като субект на международното право." Учени, журналисти, учители и общественици от Молдова посочиха тревожната тенденция на героизацията на нацистите, на

фалшифицирането на историята

и на уравняването на нацизма и комунизма, на изкуственото разделяне на страната.
В този дух Атила Вайнаи - председател на Работническата партия в Унгария, изтъкна, че днес Молдова е Испанската република в навечерието на Втората световна война. Алгирдас Палецкис (Литва) и Йосиф Корен (Латвия) очертаха специфичните процеси в Прибалтийските републики, където се героизират убийците на евреите и се насажда идеята, че нацизмът е нещо по-добро от болшевизма. Наред с това Алгирдас Палецкис изтъкна, че е невъзможно обединение на Европа без Русия и без Евразийския съюз в бъдеще.
Бекман Йохан (Финландия) разказа за нарастващото недоволство във финландското общество от редица мерки и политики на Европейския съюз и подчерта, че Финландия е заинтересована да стане член на Евразийския съюз, въпреки членството си в Европейския съюз.
Емилия Лазарова (България) се спря на икономическите и политическите предпоставки като благоприятна среда за проявата на крайни радикални възгледи и действия, като припомни, че опитът и традициите на българския народ в борбата против фашизма, дълбоките антифашистки традиции са сдържащ фактор за утвърждаването и разширяването на влиянието на радикалния национализъм и неофашизма.
В приетата резолюция на Международната конференция се отправя призив към структурите на Европейския съюз срещу ограничаването на демократичните ценности и принципи в Унгария, Естония, Латвия, Литва, Румъния и Република Молдова и се призовава хората да бъдат активни и да не допуснат в Европа отново да се възроди "кафявата чума".
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ