16 Септември 2025вторник12:14 ч.

Няколко думи

Ще се примири ли ЕП?

/ брой: 178

автор:Кристиан Вигенин

visibility 6549

Българският кандидат-комисар Екатерина Захариева получи скромен ресор, както и очаквахме - стартъпи, изследователска дейност и иновации. България като държава е на опашката в тази сфера, не е ясно и с какво това портфолио отговаря на експертизата и опита й - бивш министър на правосъдието и на външните работи. Изглежда Фон дер Лайен се е чудила какво да й даде и е карала по инерция от миналия мандат. Ресорът на Мария Габриел и Илияна Иванова беше сходен. Дано липсата на експертиза не предизвика проблеми при изслушването на Захариева.
За сравнение, за първи път румънски еврокомисар ще бъде изпълнителен вицепрезидент. Роксана Мънзату ще отговаря за хората, образованието, социалните права и уменията.
Бъдещата комисия ще бъде доминирана от ЕНП и крайната десница. За първи път представител на Европейската партия на консерваторите и реформаторите получи позицията на изпълнителен вицепрезидент - Рафаеле Фито от партията на Джорджа Мелони в Италия. Да дадеш ресор като кохезионна политика на представител на крайно дясна партия, след като миналия мандат това беше ресор на португалски социалист, може да се окаже доста лош знак за бъдещето на политиката на сближаване, толкова важна за България.
Буди недоумение как ще се разпределят точно ресорите между някои от комисарите - ще има изпълнителен вицепрезидент по чистия, справедлив и конкурентоспособен преход (Испания), но и комисар по климат и чист растеж (Нидерландия), както и комисар по околната среда и конкурентната кръгова икономика (Швеция). Същевременно, ще има изпълнителен вицепрезидент за просперитет и индустриалната стратегия (Франция), но и комисар по икономика и продуктивност (Латвия), без да споменаваме комисарите по финанси и бюджет. С толкова хора, отговорни за икономиката на ЕС, ни остава само да се надяваме да не се сбъдне приказката „много баби - хилаво бебе“.
След оставката на досегашния френски комисар Тиери Бретон се затвърждава усещането, че Урсула фон дер Лайен предпочита да се обгради с хора, които няма да я предизвикват и ще са съгласни с всяко нейно решение. Не съм изненадан, но това е пряк път към провала.
Другия месец предстоят изслушванията на кандидатите в ресорните парламентарни комисии. Предстои да видим ще се примири ли Европарламентът с всяко едно предложение или ще покаже характер.

България е втора в ЕС по дял на живеещи в лишения

автор:Дума

visibility 136

/ брой: 172

С тържества в цялата страна бе открита новата учебна година

автор:Дума

visibility 122

/ брой: 172

Почина отец Иван от Нови хан

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 172

Земетресение разлюля Ямбол и Бургас

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 172

Българинът прави неразумни инвестиции преди еврото

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 172

БДЖ с намаления за ученици и студенти

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 172

Годишната инфлация се задържа на 5,3 на сто

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 172

Банкнотите в обращение у нас намаляват с 9%

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 172

Отново бум на нелегални мигранти

автор:Дума

visibility 122

/ брой: 172

Работещи и пенсионери в Гърция с повече пари

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 172

Тръмп шокиран от "меките" санкции

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 172

Накратко

автор:Дума

visibility 98

/ брой: 172

Военни комикси

автор:Александър Симов

visibility 118

/ брой: 172

Парите на инвалидите

visibility 127

/ брой: 172

Къде е реалното производство?

автор:Гарабед Минасян

visibility 131

/ брой: 172

Ще събарят ли старите панелки за нови жилища?

visibility 145

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ