19 Юли 2025събота21:58 ч.

Знание

Ще ремонтират 144 техникума със 166,5 млн. лв. европари

/ брой: 213

автор:Вили Гаврилова

visibility 2579

Общо 144 професионални училища в страната - към МОН и общините, ще бъдат ремонтирани, модернизирани и оборудвани със 166,5 млн. лв. от оперативната програма "Региони в растеж" за 2014-2020 г., съобщи вчера министърът на МРРБ Николай Нанков. МОН е изпълнител на проекти за 102 професионални гимназии, като вече е сключило 8 договора за 112.5 млн. лв., които обхващат 40 на сто от всичките т.нар. техникуми, главно по-големите, конкретизира министър Красимир Вълчев. С приоритет се ползват технически и аграрни професионални училища, както и тези в сектор "Строителство". За пръв път ще се направи цялостен ремонт, саниране, подмяна на инсталации, обновяване и строителство на общежития, оборудване на работилници, лаборатории, кабинети и пр., уточни Вълчев. За 80 професионални гимназии например ще бъде закупено оборудване и обзавеждане общо за 8 млн. лв. Договорите вероятно ще се сключат в първата половина на 2018 г., а ремонтите ще се правят през идното лято.
На въпрос на ДУМА кое налага парите да се получават в МОН и ръководители на проектите да са служители в министерството, а не пряко гимназиите, министърът отговори, че още през 2014 г. е преценено, че при толкова много проекти и процедури МОН ще осигури по-ефективно изпълнението и контрола, и потенциалният риск (!) ще е по-малък. Вълчев не каза кои са служителите в МОН, които оглавяват проектите за милиони, но посочи, че били от дирекцията "Държавна собственост и обществени поръчки". Той не уточни също как може да се смята, че МОН е изпълнило предписанието на ЕК, че функциите на управляване на проектите и на получаване на парите са разделени, след като новата агенция, която от утре - 1 ноември, ще управлява оперативната програма за наука и образование (ОПНОИР), е подчинена пак на министъра. Вълчев се надява, че новият механизъм ще бъде одобрен от ЕК. В министерството обаче са намислили да обособят отделно звено вътре или извън него, което да отговаря за изпълнението на проектите. Причината била, че за някои проекти се пишат по 40 000 документа месечно и служителите не успяват да съвместяват всичките си функции.    
 Красимир Вълчев призна, че ще има намаление на европарите по някои проекти, в които ЕК констатира нарушения в края на 2016 г., но не уточни на какви суми ще бъдат разходите, които Брюксел няма да изплати, т.е. те ще останат за сметка на държавния бюджет на България.
При масираната акция тази есен за издирване и записване на ученици, които не ходят на училище, са били записани 17 000 деца, които миналата година не са фигурирали в списъците. Има и незаписани ученици, повечето от които са заминали зад граница с родителите си или живеят на адрес, на който не са регистрирани. На въпрос на ДУМА колко ученици, завършили успешно VІІ клас, не са се записали в VІІІ, министърът призна, че има такива отпаднали ученици заради това, че според новия училищен закон, сътворен от ГЕРБ, основното образование завършва вече в VІІ, не в VІІІ клас, както бе досега. Той обаче смята, че те са по-малко от тези, които досега са отпадали след завършването на етапа прогимназия в VІІІ клас. Точна бройка не бе съобщена, данните още се уточняват, макар че вече сме месец и половина след началото на учебната година.
  Финансирането и на предучилищното образование вече ще се изчислява по три параметъра - разходи за педагогически и непедагогически персонал, веществена издръжка и образователен процес.  Родителите ще плащат за храната на децата в забавачките, което не е точно такса, смята министърът. Според него трябва да бъде стимулирано изграждането на обединени училища до Х клас в малките общини. Ако досега в големите общини не достигаха детски градини и се строяха такива, предстои вниманието да се насочи към повече училищни сгради заради идеята да се премахне двусменният режим на обучение. По данни на МОН в момента децата в 298 училища учат на две смени. При някои с намаляването на приема ще се улесни преминаването към една смяна, други може да бъдат преместени. В София има 4 квартала без нито едно училище, а в "Лозенец" школските сгради са строени за по-малко деца от сегашните и това също води до двусменен режим на обучение.     
 

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6385

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6060

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7309

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6763

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6445

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6526

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6328

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6514

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6727

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7153

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6711

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ