28 Март 2024четвъртък19:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Биоравновесие

Ще разселваме ли заек подземник?

/ брой: 126

автор:Дума

visibility 5271

Стамен Христов

В нашата страна е разпространен и е обект на лов само европейският заек (Lepus europaeus). Неговият събрат заекът подземник вече не се среща в българската фауна. Той се различава съществено от местния и между двата вида не може да стане кръстоска. Заекът подземник обитава нископроизводителните селскостопански земи и крайбрежни морски и речни брегове, притежава висока репродуктивност, не е взискателен към естествената храна, издържа без вода продължително време. Ловът му е интересен и забавен. Месото на заека подземник притежава превъзходни кулинарни качества.
Заекът подземник (Orictolagus cuniculus) днес се среща във всички страни на нашия континент, размножава се успоредно с европейския заек и се стопанисва от ловните съюзи. Особено значение у нас има въпросът за ефективното използване на бедните, неплодородни площи, непригодните за селскостопанска обработка земи - оврази, каменни и варовикови кариери, храсталаци, пясъчни, пустеещи земи, скалисти и каменни брегове на реки и пр. Именно тук голямо значение може да придобие заекът подземник. След разселване в нископродуктивни площи заекът подземник репродуцира за кратко време добри запаси благодарение на високата си плодовитост, устойчивост на безпокойство, непретенциозност към храната и издръжливост.
Заекът подземник, попаднал в плътни глинени почви, е затруднен да изкопава убежища поради физическата слабост на предните си крайници. Най-подходящите местообитания за него са терени с леки почви - пясъчни и льосови, както и терените около черноморския бряг. За убежище той използва различни естествени дупки, скални пукнатини, варикови кариери, гъсти храсталаци и др. Наличието на естествени убежища, както и способността животните сами да си изкопават дупки в земята са двата основни фактора, които гарантират запазването на заешките популации. Когато липсват природни убежища в ловния район, такива укрития могат да се направят по изкуствен начин.
Заекът подземник е полово зрял на третия-четвъртия месец. Женската при нормални естествени климатични условия ражда през годината 3-4 пъти по 4-5 малки зайчета. Родените през март зайци са полово зрели през юли същата година и започват да се размножават, което доказва високата плодовитост. Благодарение на нея за кратко време в даден район заешките популации се увеличават. В ловната практика съществуват много примери в това отношение. В един район в Украйна от разселени 20 заека в съотношение 1,5:1 в полза на женските, в подходящи природни условия и добра охрана, след втората година заешката колония наброява две хиляди.
Практиката показва, че оптималната плътност при естествени условия е от две до три хиляди заека на 100 хектара при 200-300 екземпляра за репродукция на същата площ през зимата. При такава плътност няма опасност за унищожаване на растителността и нанасяне на щети на младите овощни фиданки.
В много европейски страни заекът подземник съществува, размножава се и е обект на ловния спорт. Общото впечатление е, че при правилно стопанисване този вид дивеч не нанася никакви вреди на селскостопанските култури или в някои случаи щетите от него са много по-малки от тези, които нанасят другите животни - например дивата свиня и еленът.
Ловът на този заек е увлекателен, разнообразен и изисква високо майсторство. Отначало ловците се отнасят скептично, но опознавайки биологията и неговото поведение отблизо, бързо изменят мнението си. Много интересен е ловът на заека подземник със специално обучени домашни порове, наречени "фуро". Този вид лов прилича много на подземния лов на лисица и язовец с териери. Очевидно можем и у нас да адаптираме заека подземник, като използваме ловностопанския опит на Франция, Италия, Чехия, Унгария, Австрия и други страни.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ