24 Ноември 2024неделя16:57 ч.

Ще има ли Пловдив свой собствен шрифт

Кирилицата е важен акцент в програмата на Европейската столица на културата 2019

/ брой: 103

автор:Пенка Калинкова

visibility 4225

"Почеркът на Пловдив" е проект, който се опитва да събере и анализира ръкописни почерци на пловдивски граждани. Събраните почерци ще бъдат обработени от екип, обединяващ пловдивчани от две графични студиа. Идеята е да бъдат претворени в уникален по рода си шрифт, който да остане като част от наследството на Европейската столица на културата 2019 и след годината на титлата. Приемат се ръкописи на изречение, в което са употребени всички букви от азбуката, на площада пред общината, на площад "Марукян" в "Капана", до виенския павилион в Цар Симеоновата градина, на централната алея в парк "Лаута", до детската железница на Младежкия хълм и до Младежкия център на Гребната база. Мотото на кампанията е  "#пишанаръка". Идеята е да бъде насърчено писането на ръка, дори и във времената на почти пълна дигитализация.

Шрифтът ще бъде дарен за свободно ползване и сваляне в електронен формат на 1 ноември - Деня на народните будители.

Чрез кирилицата проектът "Между буквите от Пловдив до Матера", реализиран от фотографката Галина Йотова с участието на скулптора Сава Стоименов, осъществява културен мост между двете европейски столици на културата през 2019 г. - Пловдив и Матера. В основата на проекта е историята на първия български печатар Яков Крайков, собственик през XVI век на една от най-големите печатници във Венеция. Първата му отпечатана книга е "Часословец" през 1566 г. - една от най-богато илюстрираните с гравюри печатни книги с кирилски шрифт. Днес единствените два непълни екземпляра от "Часословец" се съхраняват в Пловдивската библиотека "Иван Вазов". Делото на Яков Крайков е популяризирано от проф. Аксиния Джурова, проф. Мариана Цибранска-Костова и писателката Силвия Томова (романът "Печатарят").

Проектът насочва вниманието върху значението на кирилицата и Яков Крайков, чрез когото българската книга и азбука влизат в европейската култура. Както разбираме, ще бъдат привлечени жители от Пловдив и Матера, които да участват в "Открито фотостудио". Събраният фото- и видеоматериал ще бъде представен в изложби в Пловдив (1-30 септември) и Матера (1-31 октомври).

Русия е готова за преговори

автор:Дума

visibility 1103

/ брой: 224

Липса на гориво спря транспорта в Скопие

автор:Дума

visibility 1029

/ брой: 224

Австралия забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 1000

/ брой: 224

Накратко

автор:Дума

visibility 928

/ брой: 224

Пералнята не работи

автор:Александър Симов

visibility 1141

/ брой: 224

Необходима забрана

автор:Таня Глухчева

visibility 982

/ брой: 224

Трябва ли левицата да прави политически компромис?

visibility 1008

/ брой: 224

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ