17 Април 2024сряда02:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Ще има инфлация и малко инвестиции

Перспективите остават силно несигурни

/ брой: 107

visibility 1075

Румен ГЪЛЪБИНОВ

Тази година ще бъде година на икономическо възстановяване по света и в България. Но възстановяването няма да бъде гладко и равномерно. Важно е антикризисните мерки да продължат, въпреки че икономиката като цяло ще се възстанови с различна степен в отделните сектори. Сега се очаква икономиката ни да се възползва от нарастването на външното търсене и на износа ни, което ще бъде подкрепено от възстановяването на най-важните външнотърговски партньори на България в ЕС.
Междувременно инфлацията в България се очаква да се ускори през втората половина на 2021 г. В същото време очакванията са за малко инвестиции в страната ни през настоящата година. Публичните вложения обикновено се забавят около изборите, а частните също ще изчакат да видят какво ще се случи и не се очакват големи проекти от тяхна страна.
Няма перспектива и проектите, финансирани от Европейския фонд за възстановяване, да стартират скоро. Икономическото възстановяване през 2021 г. няма да бъде достатъчно, за да се върнем на нивата отпреди кризата в рамките на една година. Ако текущите тенденции се запазят, някъде в началото на 2022 г. България може да достигне пълно възстановяване поне на макроикономическо ниво. Но някои сектори могат да отнемат повече време, например международният туризъм вероятно ще се възстанови бавно, въпреки че ваксините ще помогнат за преодоляване на страха от пътуване в чужбина.
Очаква се както износът, така и потреблението да допринесат положително за разрастването на българската икономика през следващите две години. За съжаление, международните вериги за доставки все още не са напълно възстановени. Транспортният сектор се очертава като големия губещ. Много сектори на българската икономика са силно засегнати от ограниченията и пандемията и, въпреки мерките на правителството за подкрепа, икономиката ще се бори да се възстанови през 2021 г.
В същото време през 2020 г. България се присъедини към ERM2 и това се очаква да тласне страната ни към по-нататъшни реформи, които да осигурят стабилността на финансовия сектор. Възстановяването на България ще бъде подкрепено от значителни европейски фондове по различни програми от Многогодишната рамка за финансиране на ЕС за 2021-2027 г., както и от допълнителни схеми за подпомагане от ЕС като Механизма за възстановяване и устойчивост. България може да получи еврофондове на обща стойност близо 30 милиарда евро между 2021 и 2027 г.
Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) след свиване с 4,2% през 2020 г., БВП на България се очаква да се възстанови с 3,8% през 2021 г. и 4,4% през 2022 г. БВП ще се върне на предпандемичното си ниво в края на 2021 г. Възобновяването на икономиката ще създаде нова сила в домакинското търсене и бизнес инвестиции, които ще заменят държавните разходи като основен двигател на растежа.
Очаква ни бавно възстановяване, въпреки очакваното ускоряване на икономическата активност. През тази и следващата година перспективите остават силно несигурни и растежът може да бъде по-слаб от предвидения, ако пандемията отнеме повече време, а условията на външното финансиране се затруднят или геополитическото напрежение в района ескалира.

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 300

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 323

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 323

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 295

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ