01 Ноември 2024петък04:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Централата на Агенцията за национална сигурност във Форт Мид, щата Мериленд

Глобус

Шпионски синини върху физиономията на Запада

Европа няма нищо против да бъде васал на американския хегемонизъм

/ брой: 107

автор:Юри Михалков

visibility 2308

Дания се оказа доносничката на Вашингтон, който слухти Западна Европа да не се откъсне от ролята й на васал за американските интереси. Този извод се налага от гръмналия наскоро шпионски скандал, от който стана ясно, че американската Агенция за национална сигурност (АНС) е използвала датска телекомуникационна инфраструктура, за да следи висши политици и министерства в Германия, Франция, Норвегия, Швеция и други. До скандала пък стигна заради разкритията на няколко телерадио и печатни медии в Дания, Германия, Швеция, Норвегия и Франция.

Историята датира 2013 г. , когато избягалият от САЩ служител на АНС Едуард Сноудън разкри, че агенцията шпионирала личния телефон на германската канцлерка Ангела Меркел. Тогава случаят бе заметен под килима, а и за Дания изобщо не стана дума. Сега обаче след 9-месечно разследване на въпросните медии става ясно, че АНС тайно е използвала военната разузнавателна служба на Дания за далеч по-мащабно шпиониране. От датска страна е участвала група от четирима хакери и аналитици. По данни на медиите  датските спецслужби са предоставили на АНС достъп до своя станция на летище в югоизточния остров Амагер край Копенхаген. Прехващали се данни  от подводните интернет-кабели на Дания. Така АНС е получавала достъп до съобщения, телефонни обаждания и интернет трафик на  интересуващите я европейски политици. Информацията се теглела от кодове, които били телефонните номера на политици в онези държави, които използват тези кабели: Германия, Швеция, Франция, Норвегия и самата Дания. Така освен Меркел, в списъка на следените попаднали тогавашния външен министър и днешен германски президент Франк-Валтер Щайнмайер, тогавашният лидер опозицията, социалдемократът Пер Щайнбрюк, високопоставени служители от Франция, Нидерландия, Норвегия и Швеция.

Отделно през ноември 2020-го датската телерадио компания DR публикува не по-малко скандални данни. Чрез датските хакери АНС е следило за датските министерства и големи компании. На мушката бил взет отбранителния сектор, но не само на Дания, а и на Германия, Франция, Норвегия и Швеция. Плюс външните и други министерства на тези държави. Твърди се дори, че шпионажът на АНС бил довел до закупуването на 27 изтребители на САЩ F-35 от Дания.  

По данни на медиите Дания е общоевропейски интернет хъб, през нея минават комуникационните кабели на много държави. Това съответно позволява на разузнавателното подразделение, базирано от острова и използвано от АНС, да прехваща всичко: от плановете на терористите до разузнавателни данни за Русия и Китай.

Защо обаче разузнаването на САЩ е избрало именно Дания? Оказва се, според медийните сведения, че страната на Хамлет, заедно с близката Нидерландия са единствените страни в Европа, на които то има пълно доверие. ЦРУ и АНС допускали до своите данни само тези две страни, на такова отношение не се радвала дори Норвегия, камо ли Франция, Германия, страните от южна и Източна Европа,  въпреки че повечето бивши соцстрани се надпреварват да раболепничат пред САЩ.

Случаят ще остави трайни синини по политическата физиономия на замесените страни, пък и на Запада като цяло. Ясно е, че дори и демократичния сят не може без тайни служби. За някои те са необходимото зло, за други спецслужбите са имунната система на държавите, включително и на демократичните. ДАбсурдно е приятелски разузнавателни служби да шпионират високопоставени представители на други страниУ, реагира Щайнбрюк, цитиран от медиите. Очевидно Вашингтон смята, че е в реда на нещата да отстоява лидерството си не чрез силата на примера си, не чрез ценностната си система, както и чрез политически морал и доверие, а чрез геополитическо воайорство. Макар и опростено казано, Вашингтон гледа през ключалката семейни интимности и крои планове как да ги използва или как да изнудва за свои ползи. Очевидно Вашингтон е решил да отстоява лидерството си главно чрез подчинение, шантаж и на къса верижка, на която да държи европейските си съюзници.

Очевидно е също, че Вашингтон използва разузнаването не само за собствената си сигурност и безопасността на съюзниците си, а и  за егоистични еднолични изгоди (било за да носи Дкапитанската лентаУ на Запада, било за бизнес и печалби).

Но като че ли по-трайни ще са синините за Европа. Първо, Франция, Швеция и Норвегия изнедоволстваха и настояха обяснения от Дания, която се чуди как да замаже доносническата си роля. Но каквото и да направи тя, скандалът ще остави тежки отпечатъци на подозрителност и недоверие върху европейската солидарност.

И второ, което по значимост, би трябвало да е първо. Основателните критики обра Дания, но не и главният виновник. С малки изключения нямаше гневни обвинение срещу Вашингтон, камо ли и искания да бъде спряно или поне ограничено шпионирането му. Няма и предварителни данни, че подобно искане ще бъде отправено от засегнатите страни към президента на САЩ Джо Байдън на срещата му с НАТО в средата на месеца. А той е знаел и явно е одобрил шпионския "приятелски огън" от самото му начало в качеството му на вицепрезидент. Много показателен в случая е коментарът на германския политолог Аександър Рар, научен директор на Руско-германския форум, пред вестник "Газета": "Германските политици открито казват: какво може да направим, задачите на американците са такива, да гарантират сигурността на Европа, нека следят нашите политици". По думите му това отношение не се афишира, сега в Европа атмосферата е такава, че всички искат да "легнат" на Байдън и да не се карат със САЩ, след като едвам преживяха развода в трансатлантическите отношения при предишния президент на САЩ Доналд Тръмп. А пред изданието ДВзглядУ политологът той добави, че европейските политици Дняма да вгорчават вояжа на Байдън в ЕвропаУ, но и обобщи, че те "доброволно приемат ролята на васали".  

Та голямата синина върху физиономията на Европа е изводът, че тя едва ли е самостоятелен субект в международните отношения, каквито претенции предявява.

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ