Шолц призна недостига на боеприпаси във въоръжените сили на Германия
Германските въоръжени сили изпитват недостиг на боеприпаси. Това заяви германският канцлер Олаф Шолц в четвъртък, 1 декември, на съвместна пресконференция с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
„През последните няколко десетилетия поехме грешен курс, когато става въпрос за снабдяване на Бундесвера с боеприпаси. Това е нещо, за което вече сме много наясно колко е важно да можем да осигурим постоянно снабдяване там, не само заради войната в Украйна, но защото гледаме и собствените си числа“, каза канцлерът.
Той отбеляза също така, че германският министър на отбраната Кристин Ламбрехт „е много заинтересована да запълни тази празнина“.
На 29 ноември, ръководителят на Съюза на германските военнослужещи и полковник от Бундесвера Андре Вюстнер заяви, че Бундесверът изпитва недостиг на почти всичко, от което се нуждае една съвременна армия.
Ден по-рано представителят на германския министерски съвет Щефен Хебестрайт каза на германското правителство, че на фона на доставките на оръжие за Украйна и проблемите с разпределението на бюджета, няма достатъчно боеприпаси. В бъдеще властите трябва да похарчат 20 милиарда евро от бюджета за попълване на дефицита от боеприпаси.
На 23 ноември министърът на отбраната на Германия Кристина Ламбрехт отбеляза подхода на страната към границите на доставките на оръжие . Според нея Германия е принудена да отхвърли исканията на някои страни за нова военна помощ. Въпреки това Ламбрехт каза, че Германия ще продължи да подкрепя Украйна.
Междувременно Киев продължава да получава оръжие от Германия.
Така на 19 ноември стана известно, че Украйна е получила от Берлин 30 самоходни зенитни установки (СЗУ) Gepard, обещани по-рано на украинската страна. Както беше отбелязано, те се използват за защита на украинската критична инфраструктура.
Преди това, на 12 октомври, беше съобщено, че германската система за противовъздушна отбрана IRIS-T вече е доставена в Украйна . Предполага се, че останалите три комплекса ще пристигнат в страната през 2023 г.
Германия и други западни страни увеличиха военната подкрепа за Украйна на фона на специална операция за защита на Донбас , която Москва обяви на 24 февруари. В същото време експерти и представители на тези държави вече констатират изчерпването на военните резерви. Руската федерация на свой ред многократно подчертава, че помпането на Украйна с оръжие всъщност превръща НАТО в конфликт.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.