20 Май 2024понеделник09:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Шменти капелите на българския премиер

Борисов е виртуоз по заиграване с фактите, но собствените му думи го опровергават

/ брой: 231

visibility 1904

Антон Гицов  

 На 23 ноември Александър Колев коментира в "Сега" интервюто на премиера Бойко Борисов в "Шоуто на Слави" с уместното заглавие, че вместо факти, Борисов си е служил с шменти капели. Авторът ги оспорва кратко и съдържателно, но си заслужава да се дадат някои допълнителни пояснения за два от най-фрапантните от тях.

По време на интервюто Борисов обвини за фалита на КТБ Пламен Орешарски и БСП, защото "те имаха мандата по това време... По време на моето управление КТБ беше стабилна банка".

Истината обаче е далеч по-различна. Ето какво е положението с КТБ, наричана "банката на властта", по време на първия мандат на Бойко Борисов от 7 юли 2009 до 20 февруари 2013 г.

През май 2010 г. "Капитал" изнесе информация, че за по-малко от година от идването на ГЕРБ на власт, Корпоративна банка е успяла да увеличи  дела си от привлечените държавни пари от 35% на рекордните 48% (408 млн. лева). Сумата представлява близо 80% от спестяванията на всички компании, управлявани от правителството. Средствата са главно на енергийни предприятия - "Български енергиен холдинг"- "БЕХ", ТЕЦ "Марица-изток 2", "Булгартрансгаз" 73%, НЕК.

На 18 май 2010 г. посланикът на САЩ Джеймс Уорлик заяви пред БНТ, че е изненадващо, че "такава малка банка контролира толкова голям процент от парите на страната" и че нейната собственост "не е съвсем прозрачна". От изказването на Уорлик лъха предупреждението, че не е здравословно за държавата да държи толкова много свои пари в една малка и както той намеква, съмнителна банка. 

Но това не смущава властта 

и паричният поток към КТБ през втората половина на 2010 г. продължава да нараства, Към края на октомври 2010 г., по данни, предоставени от финансовото министерство на в. "Сега" по Закона за достъп до обществена информация, сaмo БЕХ дъpжи в Kopпopaтивнa тъpгoвcкa бaнкa 630 млн. лв.

В интервю пред в. "Труд" през ноември 2011 г. на въпрос, че е обвиняван, че нарочно не мести държавните пари от КТБ, защото тази банка спонсорира медиите на Пеевски, които са благосклонни към него, Борисов отговаря: "Аз не се меся в банките, защото не е правилно." И твърди, че държавните пари в КТБ били само някъде около 20% и то "от години наред" и "ако тръгнем да ги вадим, ще фалираме банката и тя ще повлече всички останали". "Тези са си там много отдавна" - твърди той, макар, че фактите сочат, че държавните пари в КТБ в този им обем не са си били там "от много отдавна".

Какво излиза от горните обяснения на Борисов? Веднъж казва, че не може да се меси в работата на банките, но втори път всъщност признава, че можело да изтегли държавните пари от КТБ, но такова решение нямало да е добро, защото така щяла да се фалира КТБ. А решението е било просто, нямало е да възникне необходимостта да се теглят държавните пари от КТБ, за да не понесе загуби държавата, в случай че КТБ примерно изпадне във фалит, ако по неговото управление държавата не ги е наливала безконтролно в тази банка. Американският посланик е видял и отбелязал публично, че това е нередно, а за българския премиер проблем не е имало. "По мое време КТБ беше стабилна банка"- заяви Борисов по време на интервюто със Слави Трифонов. Значи, през целия негов първи мандат на управление до 20 февруари 2013 г. банката е била "стабилна", но идва Орешарски на власт и за година и нещо фалира тази стабилна банка. Как БСП и Орешарски са фалирали банката - Борисов не обяснява, а и Слави не се сеща да пита. Но е факт, че ако държавата по време на неговото управление си е била на мястото, КТБ е нямало да процъфтява за нейна сметка и държавни предприятия и гражданите-вложители нямаше да инкасират огромни загуби в резултат на фалита на банката.

По въпроса за прашясващите два атомни реактора за АЕЦ "Белене", които правителството се чуди какво да ги прави, Борисов отговори на Трифонов, че строежът на АЕЦ "Белене" бил спрян, защото е трябвало да се извадят 20 млрд. лева.

Това обяснение на Борисов представлява 

фрапантно изнасилване на фактите 

и истината. През 2010 г. той лично поиска от Владимир Путин твърда цена за строежа на АЕЦ "Белене" и такава му бе дадена - 4 млрд. евро плюс максимално възможна ескалация от 2,3 млрд. евро, или общо 6,3 млрд. евро. Никакви 20 млрд. лв. или 10 млрд. евро, пресмятани от него по някакъв трънски курс. И никой не му ги е искал да ги извади на масата и да плати, за да започне строежа. На 10 март 2011 г. пред бТВ той заяви: "Ще строим АЕЦ "Белене", как няма да не го строим. Направили сме им предложение (на Росатом) да ни дадат финансова схема, при която да не даваме държавна гаранция и пари от бюджета". На въпрос съгласен ли е цената на централата да е 6,3 млрд. евро, Борисов отговори: "А като не даваш пари, какво те интересува каква е цената? И имаш 51%."

Борисов е говорил така, защото по това искане на българското правителство са водени преговори с руската страна, за съдържанието на които обаче българската общественост не е била уведомена. На 22 януари  2013 г. говорителят на Росатом Сергей Новиков обаче разкри подробности за тях. Руската страна е приела да финансира проекта и България да остави за себе си 51% дял от централата, като се е предвиждало разходите по построяването й да се покрият от продажба на произведената от електроцентралата електроенергия за около 19 години. Но на сцената по това време се появява един от най-мощните "началници" на нашите управляващи - правителството на САЩ, което упражнява натиск върху българския премиер за "диверсификация" на енергийните източници, намаляване на енергийната независимост от Русия и в частност вместо строеж на АЕЦ "Белене" с руско участие, Уестингауз да строи ядрени реактори в България. 

На 5 февруари 2012 г. на четиричасово посещение в София долита държавният секретар Хилъри Клинтън, която поставя пред Борисов въпроса за необходимостта от "енергийна независимост" на България и месец по-късно Борисов на 18 март 2012 г. заяви: "Шансовете Русия да се превърне в енергиен партньор на България чрез АЕЦ "Белене" са нулеви. По време на моето управление аз българо-руска централа в Белене няма да правя". В друго изказване той подчерта, че носи лична отговорност за това решение. Ами да го носи, а не да обвинява други, както направи на 15 ноември т.г., когато каза, визирайки БСП: "Коя партия подписа за "Белене", в кой мандат падна КТБ?"

Бедният Орешарски, само дето Борисов нямаше как да го обвини и него за провала на АЕЦ "Белене". През декември 2014 г. го обвини, че е работил "Южен поток" да бъде "убит" (Орешарски наистина разпореди спиране на дейностите по "Южен поток", след като беше притиснат от трима гостуващи само за целта американски сенатори, но когато Бойко Борисов дойде на власт, не пожела да го размрази). В едно друго изказване Борисов заяви, че след управлението на кабинета "Орешарски" държавата е платила близо 7 млрд. лв., като че Орешарски е натрупал тези дългове за година и нещо. Нарече го преди няколко години "изгонен от народа човек" и го обвини в лъжи. Как ли се чувства този злощастен човек?

Бедният Слави Трифонов. Медиите го изядоха с парцалите за слабото му представяне в интервюто с Бойко Борисов. Мислил си е може би, че ще притисне с трудни въпроси българския премиер, без да е бил подготвен както трябва, и си е нямал представа, че си е имал насреща си един изключителен майстор на заиграване с фактите и истината.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ