07 Август 2025четвъртък06:14 ч.

Шествие срещу Луковмарш в София, полицията на крак в столицата

автор:Дума

visibility 504

Протестно шествие срещу Луковмарш с призив "Без нацисти по улиците ни!" се проведе днес в София. Протестът бе организиран от "Антифашистко действие - София".


Неонацитският Луковмарш е с обявен час 17,30 тази вечер, а сборният пункт е Партийния дом.

Срещу провеждането на Луковмарш се обявиха детески организации, политически лидери, включително и Световният еврейски конгрес, който изпрати писмо до премиера Борисов с призив да не се разреши шествието. Кметът Йорданка Фандъкова обясни, че организаторите на Луковмарш нямат официално разрешение , но маршът почти сигурно ще се състои. Той се организира всяка година от 2003 г. насам и винаги досега е будел сериозно обществено недоволство.

В центъра на столицата още от сутринта се усещаше засилено полицейско присъствие. Въоръжени униформени бяха разположени по бул. "Витоша", около Президенството и Партийния дом.

Сутрешният протест срещу неонацистите започна в градинката между Банята и Джамията, пред Музея за история на София. Участниците категорично заявиха, че са против пропагандирането на неонацистки идеи.

Според контрапротестиращите, на Луковмарш присъстват редица неонацистки организации, включително и неонацистки групи, които имат връзка с движения в чужбина, смятани за терористични.

Полицията е спряла автобус от Гърция в района на Владая и са проверени част от пътниците. От МВР проверяват дали те са участници в планирания за тази вечер Луков марш. По информация на БНР, пътуващите са заявили участие в шествието - Луковмарш. Автобусът е ескортиран от полицията до центъра на столицата.

Все повече румънци пазаруват у нас

автор:Дума

visibility 2028

/ брой: 144

Американски инвеститори се интересуват от Чирен

автор:Дума

visibility 2081

/ брой: 144

Сърбия обвини наши дипломати в заговор

автор:Дума

visibility 2032

/ брой: 144

Прага съветва Киев да отстъпи територии

автор:Дума

visibility 2001

/ брой: 144

Очаквайте следващи стъпки

автор:Дума

visibility 2070

/ брой: 144

Оставиха Болсонаро под домашен арест

автор:Дума

visibility 1855

/ брой: 144

БСП е нужната партия

автор:Атанас Зафиров

visibility 2091

/ брой: 144

Българските абсурди

автор:Александър Симов

visibility 2045

/ брой: 144

Съвсем се разпищолиха

автор:Таня Глухчева

visibility 1985

/ брой: 144

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ